Proszę obrócić urządzenie

Aktualności

08.11.2022

Gato wśród najlepszych!

Gato z prestiżowym laurem! Biurowiec w gdańskim Garnizonie znalazł się wśród realizacji architektonicznych wyróżnionych Nagrodami Prezydenta Gdańska.

Nagrody za najlepsze gdańskie realizacje architektoniczne lat 2020-21 przyznano łącznie sześciu budowlom w czterech kategoriach. Otwarty w zeszłym roku biurowiec przy ul. Norwida został doceniony przez kapitułę w kategorii „Obiekty kubaturowe”. Gala wręczenia nagród odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.

„Obiekt wyróżniono za projekt i realizację nowoczesnego biurowca w konsekwentnie budowanej nowej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej oraz za zastosowanie proekologicznych rozwiązań spełniających nie tylko wyśrubowane wymagania najemców” – czytamy w uzasadnieniu. „Zrealizowany projekt wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne, wykorzystując zieleń w dużej skali, służącą stworzeniu przyjaznego klimatu do pracy w miejskiej zabudowie”.

Autorami projektu Gato są architekci Marcin Woyciechowski, Tomasz Piechota i Radosław Orłowski. Siedmiopiętrowy biurowiec klasy A został zaprojektowany i zrealizowany w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju, co potwierdza certyfikat „Excellent” („Znakomity”) przyznany inwestycji w klasyfikacji BREEAM, oceniającej nowo powstałe obiekty w kontekście ich wpływu na środowisko. Jednym z licznych zastosowanych tu zielonych rozwiązań są punkty ładowania pojazdów elektrycznych, umieszczone zarówno przed budynkiem, jak i w hali garażowej. Z myślą o użytkownikach preferujących dojazdy do pracy rowerem, przygotowano z kolei rowerownię z węzłem sanitarnym. Dach budynku sprawia wrażenie małej dżungli, pokrywa go bowiem bogata roślinność. Wnętrze obiektu zawiera ponadto wiele rozwiązań technologicznych pozwalających na oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej. Elewacja budynku wyróżnia się elementami spatynowanej miedzi i luster, które odbijają efektowne zagospodarowanie placu przed wejściem głównym. Przestronne lobby zawiera z kolei charakterystyczny element w postaci kolumn żeliwnych odzyskanych z dawnych budynków koszarowych