Proszę obrócić urządzenie

Blog

07.03.2023

3 powody, dla których warto kupić lokal użytkowy

Podstawą prowadzenia biznesu jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni, w której można oferować swoje produkty lub usługi. Wielu przedsiębiorców decyduje się na jej wynajmowanie, jednak bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być nabycie nieruchomości komercyjnej na własność. Chcesz wiedzieć dlaczego? Poznaj trzy powody, dla których warto kupić lokal użytkowy, zamiast go wynajmować! 

Spis treści

Prowadzisz własną działalność?

Mając własną firmę, musisz podejmować wiele decyzji i do najtrudniejszych z nich należy ta związana z wyborem miejsca prowadzenia działalności. Najważniejszą kwestią jest oczywiście znalezienie lokalu użytkowego w odpowiednim miejscu i o określonych parametrach technicznych, do których zalicza się m.in. dostępność parkingu dla klientów, rozmiar witryny sklepowej, czy obszar wyznaczony na montaż szyldu. Znaczenie ma jednak także sposób jego finansowania. 

Dla początkujących przedsiębiorców najprostszym rozwiązaniem zwykle jest wynajęcie nieruchomości, ponieważ nie wymaga to zaangażowania dużego kapitału lub zaciągania kredytu w momencie, gdy istnieje jeszcze spore ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia biznesowego. Jeśli jednak Twoja firma ma już ugruntowaną pozycję na rynku, warto rozważyć zakup własnego lokum. Jest to bowiem zdecydowanie bardziej opłacalne niż dalsze wynajmowanie przestrzeni, a także wbrew pozorom mniej ryzykowne. 

Zakup lokalu użytkowego to inwestycja

Zacznijmy od tego, że zakup każdego rodzaju nieruchomości jest dzisiaj jedną z najlepszych inwestycji. Jednak lokale użytkowe zapewniają z reguły wyższą stopę zwrotu niż np. mieszkania. Nie tylko szybciej zyskują na wartości, ale także pozwalają na osiągnięcie sporych zysków z ich wynajmowania. 

Nabycie przestrzeni komercyjnej na własność daje Ci więc szansę nie tylko na zysk z potencjalnej jej sprzedaży w przyszłości. W każdej chwili możesz przecież swoje pomieszczenie wynająć innemu przedsiębiorcy i czerpać z tego regularne dochody. 

Oczywiście opłacalność inwestycji w dużej mierze będzie zależała od tego, jaką nieruchomość wybierzesz. Największe zyski zapewniają nowe lokale w dużych miastach i w dobrej lokalizacji, czyli przede wszystkim przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych oraz w gęstej zabudowie mieszkaniowej, która gwarantuje dużą liczbę potencjalnych klientów. Dobrą inwestycją będzie zatem np. lokal użytkowy, usługowy w Gdańsku lub Gdyni na dużym, nowym osiedlu lub w nowoczesnym budynku mieszkalno-usługowym zlokalizowanym w centrum miasta. 

Własny lokal użytkowy, czyli większa niezależność

Własny lokal użytkowy zapewni Ci nie tylko szansę na profity finansowe, ale także lepsze warunki rozwijania działalności. Przede wszystkim zyskasz niezależność i stabilizację, ponieważ nie będziesz już musiał się martwić, że właściciel np. nagle podniesie czynsz lub zabroni dokonania ulepszeń w pomieszczeniu, utrudniając Ci w ten sposób dalsze prowadzenie firmy.

Nie będziesz już także musiał się obawiać, że wskutek wypowiedzenia lub nieprzedłużenia umowy najmu Twoja firma będzie zmuszona do zmiany adresu, co przecież generuje nie tylko wysokie koszty, ale także ryzyko utraty wielu klientów. 

Warto również pamiętać, że własny lokal komercyjny daje pełną dowolność w zakresie aranżacji. Wnętrze dopasowane do charakteru działalności to istotny element całej komunikacji wizualnej marki. Marzysz o barwnych grafikach, pomieszczeniach w loftowym stylu? W przypadku pełnego prawa do własności to żaden problem!

lokal-uslugowy-trojmiasto

Niższe koszty prowadzenia działalności

Mając swój lokal użytkowy, możesz znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności. Odpadną bowiem stałe wydatki na czynsz na najemcy, które w dużym mieście potrafią pochłaniać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Zaoszczędzone pieniądze ułatwią zachowanie płynności finansowej lub dadzą szansę na szybszy rozwój firmy.

Największe oszczędności przyniesie rzecz jasna zakup nieruchomości za gotówkę. Zaciągnięcie na ten cel kredytu jest jednak także opłacalne. Nawet jeśli rata kredytowa będzie bowiem wynosiła tyle, co czynsz najmu, to przecież będzie przeznaczona na własny składnik majątku, a nie należący do kogoś innego. 

Warto też pamiętać, że zaciągnięcie kredytu nie musi wiązać się z dużym ryzykiem. W razie problemów finansowych firmy lub wręcz niepowodzenia biznesu, kredytowaną nieruchomość można po prostu wynająć i z otrzymywanego czynszu spłacać zobowiązanie wobec banku. 

Lokale użytkowe w Gdyni i Gdańsku 

Jeśli przekonaliśmy Cię do zakupu nieruchomości komercyjnej, sprawdź ich ofertę w Hossa. Aktualnie mamy do sprzedaży nowoczesne, mające duży potencjał lokale użytkowe w Gdańsku i Gdyni. Do wyboru są różne lokalizacje i powierzchnie, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie i Twoich klientów! Skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży, a uzyskasz więcej informacji na ich temat oraz poznasz warunki ich nabycia.