Proszę obrócić urządzenie

Blog

05.12.2023

Apartament inwestycyjny – ulokuj swój kapitał!

Chcesz kupić apartament inwestycyjny w Gdańsku lub Gdyni? Dowiedz się, czym taka nieruchomość różni się od standardowego mieszkania na wynajem, poznaj korzyści płynące z inwestycji i kroki, które musisz wykonać przed jej nabyciem. Przeczytaj, zdobądź sprawdzoną wiedzę i bezpiecznie ulokuj swój kapitał.

Spis treści

Apartament inwestycyjny – czym różni się od zakupu mieszkania na wynajem?

Apartamenty inwestycyjne to lokale znajdujące się w kurortach i miejscowościach turystycznych, które przez cały rok przyciągają bardzo dużo osób zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. Najczęściej są to nowe mieszkania zlokalizowane nad morzem, w górach czy w często odwiedzanych metropoliach. Większość inwestorów wybiera niewielkie nieruchomości – np. typu studio (o powierzchni do około 25 m2) – od dewelopera, które posiadają już bazowe wykończenie. Dzięki temu lokal może niemal od razu zarabiać.

Jest to oferta skierowana głównie w stronę turystów, którzy potrzebują wygodnych i kameralnych noclegów na kilka bądź kilkanaście dni. Standardowe mieszkania na wynajem mają inną grupę docelową. Tutaj właściciele najchętniej podpisują umowy długoterminowe, dlatego najemców poszukują wśród studentów czy rodzin.

Jakie są korzyści z zakupu apartamentu inwestycyjnego?

Zakup apartamentu inwestycyjnego to doskonała lokata zarówno dla prywatnych oszczędności, jak i firmowych nadwyżek finansowych. Ceny nieruchomości cały czas rosną. Weź pod uwagę, że odłożona gotówka z roku na rok traci na wartości. Zwłaszcza w niepewnych czasach inflacji. Gdy wybierzesz miejsce z dużym potencjałem (w dobrej lokalizacji chętnie odwiedzanej miejscowości), masz szansę na bardzo szybki zwrot inwestycji i długofalowe zyski. Dodatkowym profitem jest zyskanie mieszkania, w którym możesz także zatrzymywać się podczas wakacji, urlopów, weekendów czy podróży służbowych.

Jak zabrać się do zakupu apartamentu inwestycyjnego?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji apartamentu inwestycyjnego. Warto dokładnie ocenić potencjał danej miejscowości pod kątem zainteresowania wynajmem krótkoterminowym, ponieważ to od niego będzie uzależniona stopa zwrotu z inwestycji. Mieszkania od dewelopera w Gdańsku lub Gdyni są doskonałą opcją. Nowy lokal z wykończeniem pod klucz pozwala zarabiać niemal tuż po podpisaniu umowy (bez konieczności planowania remontu i projektowania wystroju). W Trójmieście największym zainteresowaniem cieszą się oferty blisko Morza Bałtyckiego, plaż i miejscowych atrakcji.

Kolejnym krokiem jest dokładne określenie grupy docelowej. Niewielkie studia doskonale sprawdzą się dla par i singli. Rodziny z dziećmi wybierające się na wakacje często poszukują większego mieszkania z oddzielnymi sypialniami i kuchnią.

Przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie sprawdzić nieruchomość i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dla apartamentów sezonowych okoliczna infrastruktura ma mniejsze znaczenie niż w przypadku standardowych lokali na wynajem. Tutaj sąsiedztwo szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, aptek, sklepów czy punktów usługowych nie jest ważne. Dla wynajmujących liczy się głównie standard, wyposażenie w przedmioty codziennego użytku (przygotowana kuchnia z naczyniami i zastawą, komfortowo urządzone sypialnie) oraz cena.

nieruchomosci-trojmiasto

Dlaczego Trójmiasto to doskonała lokalizacja na apartament inwestycyjny?

Trójmiasto stanowi doskonałą lokalizację dla osób zainteresowanych zainwestowaniem w nieruchomości. Apartamenty inwestycyjne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie mają ogromny potencjał, ponieważ nadmorskie okolice przyciągają turystów przez cały rok. Dodatkowo stanowią one siedzibę wielu firm, co zwiększa zainteresowanie wynajmem lokali dla pracowników przyjeżdżających tutaj w podróże służbowe.

Bankier.pl podaje, że ceny za mieszkania w Gdańsku w ciągu ostatnich 7 lat wzrosły od 60 do 100%, a w niektórych dzielnicach nawet więcej (przykładem jest Garnizon w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie cena za m2 w ostatniej dekadzie wzrosła trzykrotnie). To oznacza bezpieczną lokatę kapitału i możliwość dużego zarobku na ewentualnej sprzedaży.

Szukasz nowego mieszkania albo apartamentu inwestycyjnego?

Interesują cię nowe mieszkania od dewelopera lub apartamenty inwestycyjne w Gdańsku i Gdyni? Zapraszamy. Hossa oferuje szeroki wybór nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach Trójmiasta. Nasi doradcy pomogą ci dobrać najlepsze lokale i dopełnić wszystkich formalności. Sprawdź!