Proszę obrócić urządzenie

Blog

21.08.2023

Chcesz kupić pierwsze mieszkanie w Gdańsku lub w Gdyni? Na to zwróć uwagę!

Wyprowadzka z domu rodzinnego to ogromny krok w dorosłość. Dla wielu osób jego uwieńczeniem jest własne lokum. Jest to jednak ogromna inwestycja, którą należy naprawdę dobrze przemyśleć i prawidłowo się do niej przygotować. Chcesz kupić pierwsze mieszkanie w Gdańsku lub Gdyni? Specjalnie dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby korzystnie nabyć wymarzone M idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Spis treści

Czas na pierwsze własne mieszkanie

Własne pierwsze mieszkanie dla większości osób oznacza niezależność. Pozwala zyskać miejsce, gdzie będą czuć się bezpiecznie. Wysokie ceny najmu sprawiły, że rata kredytu bardzo często jest niższa niż czynsz płacony najemcy. Własne lokum to także możliwość dowolnego wystroju wnętrz, dokonywania zmian i stworzenia przytulnej oazy dla siebie oraz swojej rodziny.

Rynek wtórny, a może pierwotny?

Ważnym krokiem jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Ta pierwsza opcja oznacza, że będą interesować Cię oferty, które przedstawiają deweloperzy w Gdańsku lub Gdyni. Nowe mieszkania najczęściej mają funkcjonalny rozkład i łatwiej jest wybrać lokal idealnie dopasowany do swoich potrzeb oraz wizji idealnej aranżacji. Nie wymagają one remontu, ale trzeba je wykończyć, co należy wliczyć w koszty inwestycji.

Lokale z rynku wtórnego są tańsze i dają większe możliwości negocjacji ceny czy terminu transakcji. Ich stan techniczny może być jednak różny (znaczenie ma to, jakie budownictwo wybierzesz). Wiele osób jako zaletę podaje dobrą infrastrukturę – starsze osiedla często są bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, funkcjonują na nich już placówki oświatowe, punkty usługowe, markety, restauracje itp.

Atrakcyjne inwestycje w okolicy

Niezależnie od tego, czy wybierasz nowe mieszkania w Gdyni lub Gdańsku, czy szukasz lokali z drugiej ręki, dokładnie sprawdź inwestycje w okolicy, która Cię najbardziej interesuje. Znaczenie ma nie tylko metraż nieruchomości, ale także jej funkcjonalność. Podczas gdy dwa pokoje będą w zupełności wystarczające dla singla czy pary, rodzina z dziećmi do komfortowego życia będzie potrzebować więcej sypialni. Aneks kuchenny sprawdzi się dla osób, które często stołują się poza domem, ale miłośnicy gotowania mogą marzyć o pełnowymiarowej kuchni. Zwróć uwagę, czy wnętrza są dobrze doświetlone, a rozkład pozwoli na ich wygodne umeblowanie.

pierwsze-mieszkanie

Pod uwagę weź także:

  • dodatkowe powierzchnie – komórka lokatorska, duży balkon czy taras, działka z ogródkiem oraz własne miejsce parkingowe to udogodnienia, w które warto inwestować,
  • okolicę – znaczenie ma bezpieczeństwo w dzielnicy, dostęp do parków i terenów rekreacyjnych oraz odległości do obiektów, z których najczęściej korzystasz,
  • stan techniczny i prawny nieruchomości – przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera nie powinno być z tym problemów, ponieważ możesz ocenić zgodność z umową podczas odbioru. Lokale z rynku wtórnego należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić. Zweryfikuj elewację i jej ocieplenie, wygląd klatki schodowej, stan ścian (brak grzyba) oraz instalacji. Następnie przeanalizuj prawa własności w księdze wieczystej.

Źródła finansowania – Program Pierwsze Mieszkanie

Zakup nieruchomości za gotówkę jest ogromnym wydatkiem, dlatego wielu inwestorów poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania. Gdy jest to Twoje pierwsze mieszkanie i masz nie więcej niż 45 lat, obecnie możesz skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%. Polega on na dofinansowaniu, które przez 10 lat pozwala obniżyć ratę. Single na preferencyjnych warunkach mogą nabyć M od dewelopera lub z rynku wtórnego o wartości do 500 000 zł, a małżeństwa oraz pary wychowujące minimum 1 dziecko do 600 000 zł. Nie ma tutaj żadnych limitów powierzchniowych.

Znajdź wymarzone „M” w naszej ofercie!

Już wiesz, jak wybrać i sfinansować swoje pierwsze mieszkanie? Teraz czas na poszukiwanie najlepszych nieruchomości w swojej okolicy. W naszej bazie znajdziesz nowe mieszkania w Gdyni i Gdańsku. Masz pytania dotyczące dostępnych inwestycji, okolic, potrzebnych dokumentów lub kredytów? Zapraszamy do kontaktu z biurami sprzedaży Hossa. Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć i kupić wymarzone M.