Proszę obrócić urządzenie

Blog

16.11.2023

Co się bardziej opłaca – wynajem lokalu użytkowego czy jego kupno?

Planujesz prowadzenie biznesu w Gdańsku lub Gdyni i potrzebujesz nieruchomości, w której Twoja firma będzie miała swoją siedzibę? Masz dwie opcje: lokal użytkowy na sprzedaż lub do wynajęcia. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Przedstawiamy ich zalety i wady oraz podpowiadamy, gdzie szukać sprawdzonych nieruchomości w Trójmieście. Przeczytaj i podejmij najlepszą decyzję.

Spis treści

Lokale użytkowe od deweloperów dla przedsiębiorców

Biuro, punkt usługowy czy sklep jest jedną z wizytówek marki. Metraż dopasowany do specyfiki branży i prowadzonej działalności, odpowiedni rozkład pomieszczeń, wyposażenie oraz aranżacja wpływają na odbiór przez klientów i kontrahentów. Bardzo ważna jest funkcjonalność oraz lokalizacja. Wszystkie te warunki spełnia lokal użytkowy w Gdańsku czy Gdyni z rynku pierwotnego od Hossy. Jako doświadczony deweloper dbamy o projekty przestrzeni dopasowane do potrzeb przedsiębiorców.

Jakie są zalety i wady kupna lokalu użytkowego?

Atrakcyjny lokal na sprzedaż w Gdyni czy Gdańsku stanowi duży wydatek. Firmy, które już mają ustabilizowaną pozycję na rynku, mogą sfinansować go z własnych nadwyżek. Dla początkujących przedsiębiorców jedyną możliwością często pozostaje zaciągnięcie kredytu hipotecznego na długie lata. Taki zakup jest jednak doskonałą lokatą kapitału, ponieważ ceny nieruchomości z roku na rok rosną. Miesięczne czynsze za wynajem powierzchni biurowych i użytkowych w dobrym punkcie Trójmiasta są bardzo wysokie. Często znacznie przekraczają one wysokość comiesięcznych rat bankowych, gdzie każda transza zbliża do uzyskania własności.

Zakupiona przestrzeń daje poczucie stabilności i pozwala rozwijać firmę, ponieważ nikt nie może niespodziewanie wypowiedzieć jej umowy. Każda przeprowadzka powoduje zastoje w bieżącej działalności, co generuje straty. Zmiany lokalizacji szczególnie niepożądane są w handlu i usługach. Stali klienci przyzwyczajają się do miejsca i przeniesienie sklepu, salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego pod nowy adres często okazuje się powodem drastycznego spadku dotychczasowych obrotów.

Główne zalety zakupu lokalu użytkowego to:

  • zyskanie majątku trwałego (może stać się przedmiotem zabezpieczenia dla kredytu inwestycyjnego),
  • korzystna inwestycja firmowego kapitału,
  • zapewnienie stabilności działania,
  • brak problemów z wynajmującym.

Główną wadą inwestycji we własny lokal użytkowy jest bardzo duży koszt początkowy. Rozwiązanie to nie sprawdzi się dla firm, które dopiero wchodzą na rynek, poszukują swojej niszy i chcą wypróbować opłacalność konkretnego biznesu.

Jakie są zalety i wady wynajęcia lokalu użytkowego?

Najem czasami jest jedynym lub korzystniejszym na dany moment rozwiązaniem. Lokal do wynajęcia w Trójmieście pozwala rozpocząć działalność bez ogromnego wkładu własnego. Koszty wstępne najczęściej ograniczają się do kaucji i pierwszego czynszu. Osoby, które dopiero napisały biznesplan, mają szansę na wcielenie go w życie bez konieczności posiadania zdolności kredytowej.

Zaletami tej opcji są także:

  • rozbudowana oferta rynkowa – w Gdańsku i Gdyni można znaleźć rozmaite lokale użytkowe dopasowane do potrzeb wielu branż. Małe i średnie powierzchnie doskonale sprawdzają się pod handel oraz usługi,
  • w zamian za stałą miesięczną opłatę można zyskać siedzibę w doskonałej lokalizacji, której zakup wiązałby się z ogromnym wydatkiem.

Słabszą stroną wynajmu jest ponoszenie wysokich kosztów bez żadnych szans na dojście do własności. Problematyczny może okazać się także trudny kontakt z wynajmującym, konieczność inwestycji w remonty czyjejś nieruchomości czy niespodziewane wypowiedzenie umowy.

Jak znaleźć atrakcyjną ofertę sprzedaży lokalu użytkowego?

Na stronie Hossy znajdziesz szeroki wybór lokali użytkowych na sprzedaż w Gdańsku i Gdyni. Są to nieruchomości z rynku pierwotnego – zlokalizowane w naszych nowych inwestycjach. Szczególną wagę przykładamy do miejsc pod zabudowę z biznesowymi perspektywami, nowoczesnego designu budynków, trwałości materiałów oraz funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń. Sprawdź!

Trójmiasto czeka na Twój biznes!

Już wybrałeś pomiędzy zakupem a wynajmem? Hossa to firma deweloperska oferująca nowoczesne lokale użytkowe na sprzedaż i do wynajęcia w Trójmieście. W naszej bazie znajdziesz nieruchomości komercyjne o różnych powierzchniach usytuowane w lokalizacjach z dużym potencjałem biznesowym. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z biurem sprzedaży – nasi konsultanci pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.