Proszę obrócić urządzenie

Blog

02.02.2021

Czy pora roku ma wpływ na ceny mieszkań? Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup?

Jak to się dzieje, że na wiosnę robimy więcej remontów, a zimą jednak staramy się przed tym powstrzymywać? Powodem takich decyzji może być ładniejsza pogoda, wydłużony dzień i więcej sił witalnych, jakie daje nam budząca się do życia przyroda. Jednocześnie pora roku ma pewien wpływ na rynek nieruchomości.

Zauważalne jest to, że domy jednorodzinne i działki kupowane są z reguły wiosną i latem, kiedy otoczenie wygląda atrakcyjniej. A czy w przypadku zakupu mieszkań obowiązuje taka sama zasada i czy wiosną i latem ceny mieszkań bywają wyższe niż jesienią i zimą?

Czy pora roku wpływa na cenę nieruchomości?

Wzmożony ruch na rynku nieruchomości nie występuje tylko wiosną albo tylko latem. Pośrednicy i deweloperzy zauważają, że także i np. na koniec roku wiele osób rozgląda się za nowym mieszkaniem. Eksperci podkreślają, że nie istnieje uniwersalna zasada wskazująca na to, kiedy można taniej kupić nieruchomość. Tak naprawdę ceny metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym nie są uzależnione od pory roku, ale od bieżącej sytuacji gospodarczej, która związana jest z rynkiem budowlanym i finansowym.

Wysokie zainteresowanie daną nieruchomością winduje jej cenę i nie ma znaczenia, czy wystawiona została ona na sprzedaż w czasie słonecznego lata, czy pochmurnej jesieni. O każdej porze roku ceny mogą zmaleć lub wzrosnąć, w zależności od sił popytu i podaży bądź polityki kredytowej stosowanej przez banki. Wiele mieszkań kupujący nabywają bowiem z udziałem kredytu hipotecznego.

Pora roku przy oglądaniu mieszkania

Wpływ na to, czy mieszkanie przypadnie nam do gustu, może mieć pora roku. Wnętrza mogą prezentować się korzystniej przy dobrej, słonecznej pogodzie. Ponadto wizyta w mieszkaniu, które nas interesuje, powinna przebiegać przy świetle dziennym, ponieważ ewentualne niedoskonałości będą lepiej widoczne za dnia niż przy świetle sztucznym, już po zmroku.