Proszę obrócić urządzenie

Blog

05.02.2024

Czy warto kupić mieszkanie na parterze? Oto zalety i wady

Mieszkanie na parterze – wybór, który często budzi mieszane uczucia. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to kompromis między dostępnością a komfortem życia. Jednak czy na pewno tak jest? Zapraszamy do zgłębienia tematu. Odsłonimy przed Tobą nie tylko potencjalne wyzwania, ale przede wszystkim korzyści płynące z życia na parterze.

Spis treści

Dla kogo mieszkanie na parterze to dobry wybór? Odpowiadamy!

Czy lokal na parterze może stać się spełnieniem marzeń o własnym M? Tak, o ile wybierzesz atrakcyjną nieruchomość w Gdańsku lub Gdyni od dewelopera Hossa. Bez wątpienia jedną z największych zalet tego rozwiązania jest brak konieczności pokonywania schodów. Dla seniorów i osób mających problemy z poruszaniem się mieszkanie na najniższej kondygnacji to synonim bezpieczeństwa i wygody.

Własne cztery kąty na parterze to także dobry wybór dla rodziców małych dzieci. Zapomnij o dźwiganiu wózka po schodach, traceniu na to siły i czasu. Dodatkowo takie mieszkania często dają możliwość bezpośredniego wyjścia do ogrodu czy na duży taras, co jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin pragnących zapewnić maluchom bezpieczną przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. 

Parter daje też możliwość unikalnej aranżacji przestrzeni. Zastosujesz tu rozwiązania, które w innych warunkach byłyby niemożliwe, jak na przykład duże przeszklenia wychodzące na ogród. Tego typu lokale mogą być atrakcyjne również dla inwestorów. Są one często wybierane na biura ze względu na łatwy dostęp i widoczność. 

Zalety mieszkania na parterze

Warto wskazać trzy najważniejsze:

  • łatwy dostęp – komfort bez barier: zapomnij o męczącym wnoszeniu zakupów po schodach. Mieszkanie na parterze to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie łatwe i szybkie wejście do swojego domu. To także doskonały wybór dla seniorów oraz rodzin z małymi dziećmi, gdzie każdy schodek może stanowić wyzwanie,
  • prywatny ogródek – Twoja zielona oaza: czy marzyłeś kiedyś o własnym kawałku zieleni? Mieszkanie na parterze często oferuje dostęp do prywatnego ogrodu, który możesz zaaranżować według upodobań. To nie tylko dodatkowa przestrzeń do wypoczynku, ale i idealne miejsce dla domowych zwierzaków czy do zabawy z dziećmi, 
  • chłód latem – naturalna klimatyzacja: lokale zlokalizowane na parterze charakteryzują się niższymi temperaturami w okresie letnim, co może przynieść ulgę w gorące dni, a także oszczędności na rachunkach za prąd.

Właśnie dlatego takie nieruchomości mają wielu zwolenników.

Wady mieszkania na parterze

Bliskość ulicy i chodników może oznaczać mniejszą prywatność. Przechodnie i sąsiedzi mają łatwiejszy wgląd do wnętrz mieszkań na parterze, co wymaga zastosowania rolet, firan czy innych rozwiązań zapewniających intymność. Bardziej niż lokale na wyższych kondygnacjach narażoną są na włamania, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia. Warto zainwestować w solidne drzwi, okna antywłamaniowe i systemy alarmowe, by zwiększyć poczucie komfortu. 

Ograniczone nasłonecznienie, zwłaszcza w cienistych lokalizacjach, może być dla niektórych minusem. Choć parter oferuje spokój przed hałasem z klatki schodowej, to jednak bliskość ulicy może wiązać się z większą ekspozycją na zewnętrzne dźwięki, takie jak ruch samochodowy czy rozmowy przechodniów. 

deweloper-hossa

Mieszkanie na parterze – czy to się opłaca?

Mieszkania na parterze często są tańsze niż te położone na wyższych piętrach, co może być atrakcyjne dla osób szukających bardziej przystępnych cenowo opcji na rynku nieruchomości. Z drugiej strony, mieszkania na parterze mogą narażać na wyższe ryzyko włamań, co wymaga dodatkowych inwestycji w systemy bezpieczeństwa. Zwiększa to początkowe koszty zakupu lub adaptacji lokalu. Ich wartość odsprzedażowa niekiedy jest niższa w porównaniu do mieszkań na wyższych piętrach, co jest istotnym czynnikiem dla osób traktujących zakup nieruchomości jako inwestycję długoterminową.

Wiesz już, jakiego mieszkania szukasz?

Jeśli nie, deweloper Hossa pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Sprawdź dostępne mieszkania na parterze w Gdyni i Gdańsku. Polecamy zwłaszcza nowoczesne lokale dwupoziomowe z ogródkiem w inwestycji Maisonette. Mieszkanie jak namiastka domu i zieleń dookoła – ta oferta czeka właśnie na Ciebie!