Proszę obrócić urządzenie

Blog

24.08.2020

Czym wyróżnia się styl skandynawski w wykończeniu wnętrz?

Funkcjonalny i prosty, a zarazem niezwykle estetyczny i dający poczucie przytulności – taki właśnie jest styl skandynawski cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. To jeden z najmocniejszych trendów w aranżacji wnętrz będący niewyczerpanym źródłem inspiracji dla architektów i projektantów.

W zgodzie z naturą

Ojczyzną stylu skandynawskiego jest Szwecja. W latach 20-tych ubiegłego wieku zapoczątkował go malarz Carl Larsson, który na obrazach pokazał wnętrza swojego domu. Dzięki temu Szwedzi przekonali się, że pomimo surowego klimatu i braku światła słonecznego przestrzeń mieszkalną można zagospodarować w taki sposób, aby poprawiała samopoczucie. Styl skandynawski kładzie wyraźny nacisk na bliski kontakt z naturą, co przejawia się w stosowaniu naturalnych materiałów i stonowanych barw, wśród których niepodzielnie króluje biel. Łączona jest najczęściej z szarościami, brązami i czarnymi akcentami. W ciągu wielu lat styl ewaluował i tak powstały różne jego odmiany, np. new nordic, scandi chic, folk nordic czy dark nordic.

Minimalistycznie i praktycznie

Na pierwszy rzut oka wnętrza w stylu skandynawskim mogą wydawać się chłodne. To w dużej mierze zasługa bieli, a także minimalizmu i prostoty. W pomieszczeniach znajduje się tylko to, co jest niezbędne. Styl skandynawski nie przepada za dużą ilością bibelotów, a preferuje nieskomplikowane rozwiązania, dzięki którym przestrzeń jest bardzo funkcjonalna. Jednak w urządzonych tak pomieszczeniach każdy czuje się swojsko i komfortowo. Dzieje się tak dlatego, że panują w nich ład i harmonia pozbawione sztuczności. To wytwarza ciepłą atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i relaksowi.

Uniwersalny design drewnianych mebli

W mieszkaniach w stylu skandynawskim uwagę przykuwają piękne meble charakteryzujące się prostym i jednocześnie szalenie eleganckim wzornictwem. Są pozbawione dodatkowych zdobień, cechuje je niezwykła ergonomia. Projektanci mocno inspirują się światem natury, dzięki czemu tworzą ponadczasowe meble, które nie dominują w pomieszczeniach.