Proszę obrócić urządzenie

Blog

09.01.2023

Finansowanie zakupu mieszkania. O czym warto pamiętać?

W obecnej sytuacji gospodarczej niezwykle trudno podjąć decyzję o kupnie własnego M. Głównym problemem jest finansowanie zakupu mieszkania, ponieważ wymaga to zaangażowania sporego kapitału lub zaciągnięcia drogiego kredytu hipotecznego. Sprawdź, w jaki sposób zrealizować dzisiaj marzenie o własnej nieruchomości w zależności od sytuacji finansowej. 

Spis treści

Zakup mieszkania – jedna z najważniejszych inwestycji

Posiadanie własnego mieszkania zawsze było jednym z największych marzeń Polaków. Jednak jego zakup jest poważną inwestycją, ponieważ wiąże się ze sporym wysiłkiem finansowym. Pytanie, czy warto go podejmować, pojawia się zwłaszcza dzisiaj, gdy mamy galopującą inflację, drogie kredyty i widmo spowolnienia gospodarczego.

Warto więc pamiętać, że inwestycja w nieruchomość należy do najpewniejszych sposobów ochrony kapitału. Pomimo okresowych wahań ceny mieszkań systematycznie bowiem rosną. Według danych NBP z przedziału 2010-2019 domy i mieszkania odnotowały wzrost nawet o 29% w porównaniu do poprzednich lat. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nieustannie od boomu z roku 2018, a pandemia szalejąca na świecie od 2020 roku tylko to pogłębiła. Ceny metra kwadratowego w wielu polskich miastach już dawno przekroczyły 10 000 tys. zł.

Analizując te dane łatwo dojść do wniosku, że w dłuższej perspektywie czasu istnieje niewielkie ryzyko straty zainwestowanych w nie pieniędzy. Co więcej, własne M zawsze przynosi jakieś dodatkowe profity, ponieważ jeśli zaspokaja potrzeby mieszkaniowe, to zapewnia stabilizację i bezpieczeństwo, a jeśli przeznaczy się je na wynajem, można z niego czerpać regularny dochód pasywny. 

Oczywiście, kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej nieruchomości. Na rynku trójmiejskim nie bez powodu największym powodzeniem cieszy się oferta mieszkań nowych, ponieważ ze względu na wyższy standard takie lokale szybciej zyskują na wartości niż te w starym budownictwie. 

Decyzja o sposobie finansowania zakupu mieszkania

Choć kupno własnej nieruchomości jest dzisiaj wciąż opłacalną inwestycją, wiele osób zastanawia się, jak ją sfinansować. Rozwiązania są bowiem głównie dwa – można na to przeznaczyć oszczędności albo posiłkować się kredytem. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o sposobie finansowania zakupu mieszkania. 

zakup-nowego-mieszkania

Mieszkanie na kredyt

Na zakup mieszkania na kredyt decydują się przede wszystkim osoby niemające gotówki. Obecnie kredyt hipoteczny na ten cel można zaciągnąć przy posiadaniu środków na pokrycie 20% wartości nieruchomości. Od wielu lat przewijają się spekulacje dotyczące rządowych programów wsparcia, jednak realnie osoby chcące zakupić własne mieszkanie, muszą korzystać z ofert banków oraz własnych zasobów.

Do zaciągnięcia zobowiązania w banku zniechęcać mogą wysokie raty, które trzeba spłacać nawet przez 20-30 lat. Warto jednak mieć świadomość, że ich regulowanie jest bardziej opłacalne niż pokrywanie wysokiego czynszu najmu – w tym pierwszym przypadku płacimy bowiem za swoje mieszkanie, a w drugim jedynie zapewniamy zysk wynajmującemu. 

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga wielu formalności, co również budzi spore obawy. W ich dopełnieniu może jednak pomóc deweloper. Jeśli interesują Cię nowe mieszkania w Gdańsku lub Gdyni, takie wsparcie w uzyskaniu kredytu uzyskasz m.in. u nas. Nasi specjaliści zbadają Twoją zdolność kredytową, przedstawią optymalne oferty banków, a potem pomogą w skompletowaniu dokumentów oraz złożeniu wniosku. 

Mieszkanie finansowane z własnych środków

Drugim sposobem na finansowanie zakupu mieszkania może być wykorzystanie na ten cel środków własnych. Aktualnie jest to potencjalnie lepsze rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy na lokatach. Ich oprocentowanie jest bowiem zbyt niskie, by uchronić oszczędności przed inflacją. 

Kupienie nieruchomości za gotówkę ma tę zaletę, że nie trzeba się później martwić wysokimi ratami, wzrostem stóp procentowych, czy choćby nagłą utratą pracy, która utrudniałaby spłatę zadłużenia. Nie wszyscy jednak dysponują odpowiednio wysokim kapitałem, by pokrył on cenę mieszkania. W takiej sytuacji warto uzbierać przynajmniej jak największy wkład własny do kredytu, ponieważ wówczas kwota zobowiązania będzie niższa, co przełoży się na mniejsze raty. 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, w pierwszej kolejności sprawdź, co proponuje rynek pierwotny w Gdyni i w Gdańsku. Wiele ciekawych inwestycji znajdziesz choćby w ofercie firmy Hossa. U nas otrzymasz także pełne wsparcie przy sfinansowaniu zakupu nieruchomości. Po prostu skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży, a przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania w tym zakresie, dostosowane do Twojej sytuacji materialnej i życiowej.