Proszę obrócić urządzenie

Blog

24.05.2022

Jak dobrze mieć sąsiada! Dlaczego mieszkanie na osiedlu sprzyja budowaniu relacji?

Gdy kupujesz mieszkanie na osiedlu, sąsiedzi zawsze są wielką niewiadomą. Na szczęście nie jest tak, że w blokach i kamienicach ludzie tylko sobie przeszkadzają. Bardzo często Polacy po prostu nie znają swoich sąsiadów albo ich relacje ograniczają się do zdawkowych uprzejmości na korytarzu. Tymczasem warto poznać innych mieszkańców budynku czy osiedla! Dlaczego? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Spis treści

Relacja sąsiedzkie to ważna część codzienności

Życie w zgodzie z sąsiadami nie zawsze jest łatwe, ale warto zadbać o dobre i przyjazne relacje międzysąsiedzkie – obu stronom przyniesie to wiele długoterminowych korzyści m.in.:

 • większe bezpieczeństwo;
 • poczucie przynależności do wspólnoty;
 • możliwość realizacji wspólnych celów;
 • pomoc w nagłych sprawach;
 • niewielkie sąsiedzkie przysługi.

Z sąsiadem nie trzeba od razu się przyjaźnić, ale nie warto upatrywać w nim zagrożenia. O wiele przyjemniej żyje się w budynku, w którym ludzie są dla siebie uprzejmi, pomagają sobie wzajemnie, okazują szacunek. Mieszkając po sąsiedzku z dobrym znajomym zyskujesz bezcenne wsparcie i towarzystwo.

Nowoczesne osiedla pomagają budować międzysąsiedzkie relacje

Nowe osiedla mieszkalne takiej jak Chwarzno-Polanki czy Plac Uniisą bardziej kameralne, ale równocześnie zachęcają swoich mieszkańców do poznawania się poprzez:

 • części wspólne jak place zabaw czy siłownie;
 • lokalne punkty handlowo-usługowe;
 • tereny zielone.

Przestrzenie wspólne, do których dostęp mają tylko osoby mieszkające na osiedlu, stwarzają wiele możliwości nawiązania rozmowy podczas spaceru z psem czy zabaw z dziećmi. Nieco odosobnione podwórka i budynki dają mieszkańcom pewność, że rozmawiają z sąsiadami, a tym jest łatwiej zaufać niż osobom z zewnątrz.

Osiedlowe skwery i parki, a także pobliskie restauracje czy kawiarnie to najlepsze miejsca sąsiedzkich spotkań, gdzie wspólnota może organizować tematyczne wydarzenia, pikniki i małe festiwale z różnych okazji. Dzięki temu mieszkańcy poznają się lepiej i jakościowo spędzają czas, zaspokajając równocześnie potrzeby socjalne. Bardzo często mieszkanie w wielkim mieście wiąże się z poczuciem samotności, a bycie częścią sąsiedzkiej społeczności pomaga poradzić sobie z tym problemem, szczególnie osobom bez rodzin i bliskich.

Sąsiedzka pomoc potrzebna od zaraz

Nierzadko w życiu zdarza się tak, że rodziny i przyjaciele mieszkają w różnych miastach albo na oddalonych od siebie dzielnicach. Przez to krąg towarzyski wielu osób ogranicza się do znajomych z pracy czy szkoły dzieci i w nagłych wypadkach może się okazać, że nie ma nikogo, kto mógłby pomóc. Dlatego warto nawiązać znajomość z najbliższymi sąsiadami, którzy w takich sytuacjach sprawdzają się najlepiej. W przyszłości ty możesz odwdzięczyć się tym samym i w ten sposób wzajemne przysługi umacniają waszą relację, a wy zyskujecie kogoś, na kim można polegać.

Sąsiedzka pomoc ma różne oblicza. Może to być:

 • opieka nad dziećmi czy zwierzakiem;
 • dbanie o mieszkanie podczas nieobecności właściciela;
 • pożyczenie jakiegoś drobiazgu;
 • pomoc w remoncie.

Dobry sąsiad jest na wagę złota, gdy bliscy są daleko, ale może też stać się Twoim prawdziwym przyjacielem, który chętnie spędzi z Tobą czas, zrobi grilla czy obejrzy mecz. Ogromną zaletą osiedli jest to, że łączą osoby z różnych pokoleń i środowisk, dzięki czemu każdy może spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach i stylu życia.

garnizon-lofty-sasiedztwo

Nieruchomości w Gdańsku i Gdyni – nadmorski klimat sprzyja sąsiedzkim kontaktom

Nadmorskie osiedla-enklawy jak Fort Forest czy Wiczlino-Ogród w Gdyni to miejsca, które, choć znajdują się w dużym mieście, tworzą klimat spokoju, ciszy i prywatności. Bliskość natury, kameralność i zalety życia w zamkniętej wspólnocie sąsiedzkiej dają wręcz wrażenie, że jesteś daleko od wielkomiejskiego zgiełku. Doskonałe warunki, piękne tereny zielone oraz funkcjonalne przestrzenie składają się na niepowtarzalne osiedla, których mieszkańcy lubią spędzać czas razem i pomagać sobie.

Gdańskie osiedla również oferują szerokie możliwości, jeśli chodzi o zacieśnianie sąsiedzkich kontaktów. Doskonałym przykładem jest nasza inwestycja – Osiedle Garnizon, które umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością. Enklawa stworzona w środku tętniącego życiem miasta, zachęca do skorzystania z wielu różnorodnych sposób spędzania czasu w sąsiedzkim gronie. Urokliwe kawiarnie, Garnizon Kultury czy tereny zielone wokół Osiedla… Opcji tworzenia nowych relacji pomiędzy mieszkańcami jest naprawę wiele!

Sprawdź ofertę mieszkań na nowoczesnych osiedlach w Trójmieście

Szukasz mieszkania na nowoczesnym i zamkniętym osiedlu, gdzie panuje przyjazna atmosfera, a ludzie żyją w zgodzie i wzajemnie się szanują? Mamy coś dla Ciebie! W naszej ofercie znajdziesz najpiękniejsze nieruchomości w Gdańsku i Gdyni, zaprojektowane z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie mieszkańców. Skontaktuj się z wybranym biurem sprzedaży. Stań się częścią sąsiedzkiej wspólnoty jednego z naszych osiedli!