Proszę obrócić urządzenie

Blog

08.05.2024

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Krok po kroku

Chcesz nabyć lokum z rynku pierwotnego? Zależy Ci, aby transakcja kupna nieruchomości w Trójmieście przebiegła po Twojej myśli? Przygotuj się do tego merytorycznie! Mamy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę, szukając nowego mieszkania od dewelopera. Przeczytaj cały artykuł i zdobądź praktyczną wiedzę na ten temat!

Spis treści

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości? Podpowiadamy!

Rynek pierwotny jest często preferowany przez kupujących, którzy poszukują wymarzonego lokum dla siebie i swojej rodziny. W przeciwieństwie do tego wtórnego jest on przeważnie mniej ryzykowny, ponieważ kupując nowe mieszkanie, nie trzeba się martwić o kwestie związane z ich ukrytymi wadami, wynikającymi np. z niewłaściwej eksploatacji lokalu w przeszłości.

W poszukiwaniu wymarzonego lokum musisz przede wszystkim nawiązać współpracę z uczciwym wykonawcą, który cieszy się renomą na lokalnym rynku. Poza tym sprawdzenia wymaga sama nieruchomość, a jeśli jeszcze nie jest gotowa, trzeba zapoznać się ze szczegółami planowanej inwestycji. Nowe mieszkania w Gdyni i całym Trójmieście powstają nieustannie, dlatego masz do dyspozycji wiele opcji.

Jakie są najważniejsze zalety mieszkania od dewelopera?

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, wiele zyskujesz! Nawiązanie współpracy z rzetelnym deweloperem może okazać się dla Ciebie bardzo korzystne, jeśli odpowiednio przygotujesz się do transakcji. Nowe mieszkania mają wiele zalet, między innymi:

 • wyróżniają się wysoką jakością wykonania z użyciem innowacyjnych technologii i sprawdzonych materiałów,
 • są nowoczesne i wydajne energetycznie, a więc ciepłe i bezpieczne,
 • możesz samodzielnie je wykończyć zgodnie z indywidualnym gustem,
 • otrzymujesz na nie wieloletnią gwarancję,
 • wyposażone są w nowe instalacje kanalizacyjne i elektryczne,
 • idealnie nadają się do celów inwestycyjnych.

Nie bez znaczenia dla wielu kupujących jest również fakt, że życie na świeżo wybudowanym osiedlu jest po prostu bezpieczniejsze. Standardem w takich miejscach jest monitoring, nowoczesny domofon czy nawet ochroniarz lub przynajmniej brama.

hossa gda

Sprawdź, na ile deweloper jest wiarygodny

Na rynku pierwotnym działa wiele firm, dlatego przed wybraniem oferty jednej z nich, przeprowadź wnikliwą weryfikację! Aby mieć pewność, że zakup mieszkania od dewelopera zakończy się pełną satysfakcją, zdobądź na jego temat następujące informacje:

 • referencje poprzednich klientów,
 • analiza finansowa i historia działalności,
 • posiadane licencje i dane z KRS,
 • doświadczenie na rynku,
 • opinie ekspertów branżowych.

Szczególną uwagę warto poświęcić lekturze umowy deweloperskiej. W dalszej części tekstu opisujemy, jakie informacje powinny być w niej zawarte.

Poznaj wszystkie szczegóły planowanej inwestycji

Kiedy zweryfikujesz dewelopera i wybierzesz tego najlepszego, czas ocenić samą nieruchomość. Na rynku pierwotnym często sprzedaje się nowe mieszkania, które jeszcze nie są wybudowane. Upewnij się zatem, kiedy lokum ma zostać oddane do użytku. Sprawdź jego dokładną lokalizację, metraż oraz liczbę i układ pomieszczeń, aby mieć gwarancję, że będzie wygodne dla Twojej rodziny. Dowiedz się również, jakiej jakości materiały wykorzystano do budowy oraz poznaj standard ewentualnego wykończenia pod klucz. Nie bez znaczenia są też dostępne na osiedlu udogodnienia w postaci np. garażu i windy.

Dokładnie przeczytaj umowę przed jej zawarciem

Każda transakcja kupna mieszkania jest dokładnie przedstawiona w formie pisemnej. Umowa deweloperska zawiera w swojej treści wiele istotnych informacji, dlatego trzeba dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • specyfikację techniczną lokum,
 • wyznaczony termin realizacji,
 • warunki płatności za zakup,
 • zabezpieczenia i gwarancje,
 • ewentualne kary umowne,
 • prawa oraz obowiązki – Twoje i wykonawcy.

Przekonaj się, czy informacje podane na piśmie są zgodne z ustaleniami ustnymi i w razie dodatkowych wątpliwości dopytaj dewelopera lub notariusza.

Hossa – deweloper z Trójmiasta, któremu możesz zaufać

Zdecydowałeś się na kupno lokum na rynku pierwotnym? Nowe mieszkania od dewelopera w Gdańsku oferuje firma Hossa. Jesteśmy obecni w branży już od wielu lat i w tym czasie udało nam się zrealizować dziesiątki projektów. Na stronie znajdziesz opis naszych aktualnych oraz zakończonych inwestycji, a także przydatne informacje i porady dla kupujących.