Proszę obrócić urządzenie

Blog

20.01.2020

Jak urządzić kawalerkę?

Kawalerka, studio, mieszkanie dla singla – niezależnie od tego, jak nazwiemy małe, jednopokojowe mieszkania trzeba przyznać, że cieszą się one dużą popularnością. Ze względu na metraż najczęściej takie mieszkania kupujemy z myślą o wynajmowaniu ich lub jako pierwsze własne mieszkanie. Przemyślany projekt wnętrza i jego odpowiednia aranżacja mogą sprawić, że nawet najmniejsze mieszkanie stanie się funkcjonalne i zapewni mieszkańcom maksimum komfortu. Jak urządzić kawalerkę? Oto nasze wskazówki.

PLANOWANIE PRZESTRZENI W KAWALERCE 

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje co do wystroju wnętrza, zastanów się przede wszystkim komu to mieszkanie będzie służyć. Jeśli to mieszkanie dla Ciebie, sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza – kieruj się własnym gustem, stwórz aranżację, która najlepiej będzie odzwierciedlać Twój charakter. Przede wszystkim Ty masz czuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Jeśli zastanawiasz się jednak, jak urządzić kawalerkę pod wynajem, możesz przyjąć dwa rozwiązania. Bezpiecznie będzie postawić na neutralne wnętrze – eleganckie i schludne, w którym każdy będzie czuł się komfortowo. Możesz też z góry założyć, komu będziesz wynajmować swoją kawalerkę – wiek i płeć potencjalnych najemców znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji, jak urządzić kawalerkę i jakie rozwiązania przyjąć, by znaleźć odpowiednich lokatorów.

PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ 

W małym mieszkaniu powinniśmy przede wszystkim dążyć do tego, by każde wnętrze i najważniejsze elementy wyposażenia spełniały jakąś funkcję. Dzięki temu nawet najmniejsze studio da nam odpowiednią przestrzeń życiową. Projektujesz łazienkę lub aneks kuchenny? Zacznij od wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia i ich optymalnego ustawienia. Aby zaoszczędzić przestrzeń, możesz np. wybrać prysznic bez brodzika, wybrać mniejszą kuchenkę czy zlew z jedną komorą. Chcesz optycznie powiększyć wnętrze łazienki? Zawieś na ścianie duże lustro i zamontuj dodatkowe punkty światła. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom możesz uzyskać naprawdę imponujący efekt.

Ustaw tylko tyle mebli, ile naprawdę potrzebujesz. Przy wyborze kieruj się również tym, aby były możliwie proste i sprawiały wrażenie lekkości. Dobrze jest pomyśleć o tym, by zamówić meble do zabudowy, zwłaszcza przy aneksie kuchennym – pozwoli to maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zachować porządek. Jeśli nie wiesz, jak urządzić kawalerkę, i nie przytłoczyć aranżacji, przy wyborze wyposażenia kieruj się zasadą „coś za coś”. Chcesz w salonie ustawić dodatkowe pufy? Pomyśl, co schowasz w ich wnętrzu. Lubisz odpoczywać na większym łóżku? Wybierz wygodną, ale składaną kanapę. Dzięki takiemu podejściu zdecydowanie łatwiej będzie Ci zorganizować przestrzeń w mieszkaniu.

JAK URZĄDZIĆ KAWALERKĘ – KOLORYSTYKA I WYKOŃCZENIE

Kiedy urządzasz wnętrze pod wynajem, nie wiedząc, kto będzie najemcą, wybierz jasną kolorystykę i proste meble. Najlepiej jeśli utrzymasz mieszkanie w bieli, która optycznie powiększy projekt aranżacji. Jeśli masz wątpliwości, jak urządzić kawalerkę, by spodobała się wszystkim – postaw na minimalizm. Aranżację możesz ożywić poprzez kolorowe dodatki. Na tle bieli sprawdzi się właściwie każdy kolor. Klasycznym rozwiązaniem jest też połączenie jej z czernią. Jeśli chcesz, by wnętrze było bardziej wyraziste, pomaluj jedną ze ścian (np. tę, przy której stanie łóżko lub sofa) intensywnym kolorem lub wyklej dużą fototapetą.
Jeśli chcesz wynajmować mieszkanie studentom, możesz wybrać nowoczesne, ciemne kolory. W tym przypadku możesz zdecydować się na modny beton architektoniczny jako materiał wykończeniowy. Trzeba jednak pamiętać, by dobrać inne elementy aranżacji tak, by przełamały nieco przytłaczające wrażenie i sprawiły, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Doskonale sprawdzi się drewniana podłoga i jasne, drewniane meble.

JAK URZĄDZIĆ KAWALERKĘ? WYDZIEL ODPOWIEDNIE STREFY

Nawet w najmniejszym mieszkaniu trzeba znaleźć miejsce do odpoczynku, do pracy czy do gotowania. Jak urządzić kawalerkę, by spełniała swoje zadania? Warto podkreślić aranżacyjnie poszczególne funkcje danych stref. Jeśli ustawiasz aneks w salonie, wydziel go wyspą, która oddzieli go od przestrzeni wypoczynkowej. Możesz również podkreślić odmienny charakter danej przestrzeni używając innego materiału wykończeniowego albo odwracając kolorystykę – np. malując ścianę lub przyklejając tapetę w kolorze, który stanowił tylko środek do wprowadzania akcentów. Jak urządzić kawalerkę, w której będziesz mieć własną sypialnię? Wykorzystaj parawan albo ustaw łóżko za kanapą, tworząc niejako dwa wnętrza w salonie. Strefy te możesz również oddzielić odmienną kolorystyką. Pamiętaj jednak, że takie zabiegi ograniczają przestronność aranżacji. Możesz jednak postarać się uzyskać więcej przestrzeni, zastępując ciężkie komody podwieszanymi półkami albo wprowadzając dodatkowe źródła światła.

Jak widać, sposobów na to, jak urządzić kawalerkę, jest wiele. Warto przede wszystkim zastanowić się, komu mieszkanie będzie służyć i odpowiednio wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom uda Ci się stworzyć niepowtarzalne wnętrze!