Proszę obrócić urządzenie

Blog

05.05.2020

Jak urządzić mieszkanie w bloku?

Mieszkania w blokach wielorodzinnych najczęściej nie mają zbyt dużej powierzchni. Popularne są w szczególności lokale 2- lub 3-pokojowe, dla większych rodzin. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym można znaleźć też duże apartamenty, liczące sobie nawet ponad 100 mkw. Jednak skupmy się na tym, jak urządzić standardowe, niewielkie mieszkanie w bloku, które może okazać się dużym wyzwaniem dla dekoratora wnętrz.

Wielofunkcyjna przestrzeń dużego pokoju

Centralnym punktem mieszkania w bloku jest duży pokój, który niejednokrotnie pretenduje do miana salonu – to w tym pomieszczeniu gromadzi się cała rodzina. Przy jego urządzaniu zadbajmy o to, by znalazły się w nim wygodna kanapa czy narożnik, na których będziemy mogli wypoczywać. Do tego stół z krzesłami, o ile zmieści się on w tym samym pomieszczeniu. Meble te wyznaczą część jadalnianą w salonie. W pokoju dziennym może znaleźć się również komoda na zastawę stołową, na której będziemy mogli postawić zdjęcia całej rodziny.

Dobrym pomysłem może być połączenie wąskiej kuchni, jaka jest zwykle w mieszkaniu blokowym, z przestrzenią dużego pokoju. Czasem wystarczy tylko wyburzyć ścianę działową dzielącą oba pomieszczenia, by móc zaaranżować pokój dzienny z aneksem kuchennym. Obie strefy może przedzielić kuchenna wyspa lub wyższy blat barowy z hokerami.

Funkcjonalna kuchnia

Jeśli salonu nie będziemy łączyć z kuchnią, pozostaje urządzić ją oddzielnie. Pamiętajmy, by rozmieszczenie niezbędnych sprzętów i szafek w kuchni było ergonomiczne. Kluczem do sukcesu będzie też wygospodarowanie jak największej powierzchni blatu roboczego, który nie powinien być zastawiony sprzętami kuchennymi czy sztućcami.

Sypialnia ze strefą do przechowywania

Z uwagi na niewielkie powierzchnie pokoi w mieszkaniach blokowych bardzo ważne przy ich urządzaniu jest wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Jeśli wybieramy więc łóżko małżeńskie do sypialni, to najlepiej ze skrzynią pozwalającą na przechowywanie na przykład dodatkowej pościeli, ręczników czy koców.

Mieszkanie powinno być urządzone w sposób funkcjonalny. Wszystko musi być użyteczne, ale niepozbawione estetyki, dopasowanej do stylu aranżacji.

Rynek pierwotny Gdańsk – zobacz co dla Ciebie mamy!