Proszę obrócić urządzenie

Blog

24.01.2023

Jak wybrać mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością? Sprawdź najważniejsze aspekty

Dla ludzi niepełnosprawnych sporym problemem są rozmaite bariery architektoniczne, które utrudniają im swobodne poruszanie. W przestrzeni publicznej są one już stopniowo eliminowane, dzięki czemu można bez przeszkód dostać się nawet wózkiem do urzędów, banków, czy sklepów. Z oczywistych względów również mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością powinno być pod tym względem komfortowe. Sprawdź zatem, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze. 

Spis treści

Codzienny komfort życia ma znaczenie

Miejsce zamieszkania co do zasady powinno zapewniać każdemu poczucie bezpieczeństwa oraz komfort w codziennym życiu. Jest to jednak szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością, które mają pod tym względem specyficzne potrzeby. To, co dla zdrowych ludzi jest wygodne lub przynajmniej akceptowalne, dla nich może stanowić poważną przeszkodę, utrudniającą swobodne przemieszczanie się i wykonywanie zwykłych czynności. 

Podobnie jak likwiduje się dzisiaj takie przeszkody w przestrzeni publicznej, tak samo można je wyeliminować w miejscu zamieszkania. 

Brak barier architektonicznych – kluczowy dla osób z niepełnosprawnością

Idealne mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością nie powinno mieć przede wszystkim żadnych barier architektonicznych i to zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Kluczową kwestią jest, aby lokal znajdował się w budynku wyposażonym w następujące elementy:

  • wygodny podjazd,
  • szerokie drzwi wejściowe na klatkę,
  • przestronne korytarze, po których łatwo manewrować wózkiem,
  • odpowiednio dużą windę, którą można wjechać na piętro bezpośrednio z parteru oraz dostać się do parkingu podziemnego. 

Samo mieszkanie powinno być również pozbawione wszelkich przeszkód utrudniających poruszanie lub wykonywanie codziennych czynności. 

Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością

Wybierając lokal dla osoby z ograniczeniami ruchowymi, warto zwrócić uwagę na projekt wnętrza. Najlepiej, jeśli przewiduje on przestronną przestrzeń pozwalającą na łatwe przemieszczanie się z kulami, balkonikiem lub za pomocą wózka inwalidzkiego. Dobrym rozwiązaniem może być zatem mieszkanie typu open space, w którym jest minimalna liczba ścianek działowych oraz otworów drzwiowych. 

Przy niepełnosprawności korzystna będzie również otwarta kuchnia, do której nie trzeba przeciskać się przez wąską futrynę. Wręcz niezbędna jest też duża łazienka, która zapewni swobodny dostęp wózkiem do wszystkich urządzeń sanitarnych i w której zmieści się np. wygodna kabina walk-in. 

W komfortowym użytkowaniu mieszkania pomogą także pewne rozwiązania aranżacyjne np.:

  • likwidacja progów,
  • montaż szerokich drzwi (minimum 90 cm),
  • położenie posadzki antypoślizgowej,
  • zamocowanie wzdłuż ciągów komunikacyjnych specjalnych poręczy w ścianach,
  • właściwe umiejscowienie klamek, uchwytów, włączników i kontaktów,
  • umieszczenie szafek i blatów na odpowiedniej wysokości.
inwestycja-przystosowana-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia

Warto szukać mieszkań z rynku pierwotnego

Wygodne lokum dla osoby z niepełnosprawnością najtrudniej znaleźć w starym budownictwie. Bloki budowane w czasach PRL-u nie uwzględniały bowiem w ogóle potrzeb ludzi mających jakieś bariery fizyczne. Brak wind, wąskie korytarze, a także ciasne wnętrza lokali to typowe wyróżniki takich budynków, które wykluczają możliwość zamieszkania w nich osób niedołężnych ruchowo. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nowe mieszkanie – rynek pierwotny oferuje bowiem takie lokale w standardzie. Powodem są nie tylko przepisy, które obowiązują deweloperów, ale przede wszystkim ich otwartość na potrzeby różnorodnych klientów. W takich blokach są już więc często rampy wjazdowe, szerokie drzwi, czy też przestronne windy z nisko umiejscowionym panelem sterowania.

Nowe mieszkanie łatwiej też zaaranżować adekwatnie do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi. Można to zrobić już na etapie jego budowy. Wystarczy zamówić wykończenie takiego lokalu pod klucz, aby móc liczyć na wdrożenie wszelkich udogodnień np. likwidację zbędnych ścianek działowych. 

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością w Gdańsku i Gdyni

Jeśli szukasz dla osoby z niepełnosprawnością idealnego mieszkania w Gdańsku i Gdyni, skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży. Jako doświadczony deweloper Hossa nie tylko buduje budynki przyjazne dla osób z dysfunkcjami ruchu, ale także stara się zaspokoić potrzeby klientów o szczególnych oczekiwaniach. Właśnie dlatego możesz u nas liczyć na pomoc profesjonalnych architektów wnętrz, którzy zaprojektują lokal zgodnie z Twoimi wymaganiami.