Proszę obrócić urządzenie

Blog

08.08.2022

Kawalerka. Kiedy warto zdecydować się na zakup małego mieszkania?

Własne cztery ściany to marzenie każdego. Niestety, z różnych względów zakup mieszkania o preferowanym metrażu może być prawdziwym wyzwaniem. Dla niektórych jednak dobrą alternatywą może okazać się kawalerka – koszty takiego lokalu są znacznie niższe, a standard nowoczesnych kawalerek pozwala na komfortowe życie. Kiedy więc warto rozważyć zakup małego mieszkania? Przeczytaj w naszym artykule!

Spis treści

Kawalerka – popularne rozwiązanie na rynku nieruchomości

W pierwotnym założeniu kawalerka miała być lokum na start – dla młodego singla, pary czy studenta. Niestety, w czasach PRL-u koncepcja ta została mocno wypaczona, a do małych mieszkań przylgnęła łatka niepraktycznych i niewygodnych. Współcześnie ta opinia jest zupełnie inna za sprawą tzw. małych apartamentów, czyli lokali nowoczesnych i niewielkich, ale przy tym wygodnych.

Coraz częściej deweloperzy decydują się na stworzenie nieruchomości, które w znacznej większości składają się z małych mieszkań. Dodatkowe udogodnienia w przestrzeni wspólnej, jak np. pralnia, oraz zastosowanie kompaktowego umeblowania w wyposażeniu wnętrz sprawia, że takie lokale są atrakcyjną opcją dla młodych osób i początkujących inwestorów. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że młodzi coraz później zakładają rodziny, kawalerka może się okazać najlepszą inwestycją.

Małe mieszkanie idealne dla singla

Na rynku nieruchomości największym wzięciem cieszą się właśnie kawalerki. Szczególnie młodzi single decydują się na taką inwestycję, doceniając jej potencjał i zalety, m.in.:

  • atrakcyjną cenę;
  • mniejsze koszty potrzebne na remont i utrzymanie;
  • szybsze sprzątanie;
  • prywatność.

Dla osób, które w przyszłości planują założyć rodzinę, to doskonała okazja, by zacząć odkładać pieniądze na zakup czegoś większego. Dla zdeklarowanych singli to swoboda życia w pojedynkę, której nie daje mieszkanie z rodzicami lub współlokatorami. Co więcej, kawalerka to doskonała inwestycja, którą w dalszej perspektywie można wynajmować lub nawet sprzedać z zyskiem.

Mieszkanie na start? Kawalerka!

Młodzi ludzie, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu lub wyjeżdżają na studia, często skazani są na wynajmowanie lokum z kilkoma osobami. Oczywiście, koszty mogą być niższe, ale w dłuższej perspektywie mieszkanie ze współlokatorami, właściwie obcymi ludźmi, może być uciążliwe. Dlatego coraz więcej młodych decyduje się na wynajem kawalerek, a z pomocą rodziców nawet na zakup niewielkiej nieruchomości.

Przy tym trzeba pamiętać, że dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na zaprojektowanie małej powierzchni funkcjonalnie i to, co kiedyś byłą wadą kawalerek, dziś jest ich największym atutem. Widać to doskonale w mikroapartamentach, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, ale nie są zagracone czy ciasne. Dzięki nowoczesnym, wielofunkcyjnym meblom modułowym nawet małe mieszkanie z rynku pierwotnego można przekształcić w wygodne gniazdko dla młodego-dorosłego.

mieszkanie-kawalerka-

Inwestycja w małe mieszkanie

Kawalerki powinny zainteresować także początkujących i posiadający niewielki kapitał inwestorów, którzy chcą gdzieś ulokować zebrane środki. Zakup niewielkiego mieszkania jest lepszym pomysłem niż wchodzenie na giełdę czy składanie pieniędzy na lokacie. Choć nie jest to inwestycja pozbawiona ryzyka, to trzeba pamiętać, że:

  • mieszkanie, szczególnie małe, można bez trudu wynająć;
  • wartość nieruchomości przez lata będzie rosła;
  • lokal można pozostawić dzieciom jak zabezpieczenie ich przyszłości.

Inwestowanie w kawalerki czy mikroapartamenty daje więcej możliwości niż granie na giełdzie i pozwoli na większy zysk niż lokata. Oczywiście, decydując się na zakup mieszkania inwestycyjnego, trzeba wziąć pod uwagę jego lokalizację – atrakcyjny lokal łatwiej wynająć, a dla właściciela to gwarantowany zysk. Stawiaj więc na dobrze skomunikowane osiedla blisko ważnych punktów miasta jak gdański Garnizon czy kameralny kompleks Sokółka Kamrowskiego w Gdyni.

Nowoczesne mieszkania w Gdańsku i Gdyni

Jeśli chciałbyś spełnić marzenie o własnym lokalu, rozważ zakup kawalerki! To dobra inwestycja i sposób na wygodne wejście w dorosłość. W naszej ofercie mamy wygodne i nowoczesne mieszkania o różnej powierzchni w Gdańsku i Gdyni. Służymy radą początkującym inwestorom i pomagamy załatwić formalności związane z kredytem. Zadzwoń do nas, a znajdziemy nieruchomość Twoich marzeń!