Proszę obrócić urządzenie

Blog

17.10.2023

Kiedy warto wybrać mieszkanie pod klucz? Wyjaśniamy!

Chcesz kupić nowe mieszkanie na własny użytek lub pod wynajem? Jedną z opcji, które bardzo często w swojej ofercie posiada profesjonalny deweloper, jest wersja pod klucz. Kiedy warto zdecydować się na takie wykończenie? Dowiedz się, czym różni się ono od stanu deweloperskiego, jakie są jego zalety i w jakich sytuacjach jest najkorzystniejsze. Przeczytaj, rozwiej swoje wątpliwości i dokonaj najkorzystniejszej inwestycji.

Spis treści

Mieszkania pod klucz – większy komfort czy mniejsze możliwości?

Najczęściej są to lokale gotowe do wprowadzenia, gdyż mają zrobione ściany, podłogi, instalacje oraz kuchnię i łazienkę. Wśród potencjalnych nabywców nowe mieszkania pod klucz budzą duże emocje. Jedni kojarzą je z wyższym komfortem, ponieważ nie muszą już samodzielnie dbać o niezbędne wykończenie. Inni wskazują, że ich wnętrza najczęściej są projektowane w podobny sposób. Dają więc niewielkie możliwości, aby samodzielnie stworzyć oryginalną aranżację dopasowaną do potrzeb mieszkańców oraz ich indywidualnego gustu.

Wykończenie mieszkania pod klucz a stan deweloperski – jakie są różnice?

W polskim prawie budowlanym wykończenie mieszkania pod klucz oraz stan deweloperski nie są zdefiniowane. W praktyce oznacza to, że firmy nie są zobligowane do wykonania zestawu konkretnych prac, aby móc zaoferować daną nieruchomość jako jedną z tych wersji.

Stan deweloperski wymaga dalszych prac wykończeniowych. Najczęściej obejmuje:

 • wylewki betonowe na podłogach,
 • ściany przygotowane do malowania (mogą być pokryte tynkiem maszynowym, gruntem lub pojedynczą warstwą białej farby),
 • stolarkę okienno-drzwiową (drzwi wejściowe, okna i parapety),
 • rozprowadzone instalacje (wodną bez białego montażu, kanalizacyjną, elektryczną i ewentualnie gazową).

Wybór mieszkania pod klucz pozwala uniknąć inwestycji niezbędnych, aby lokal nadawał się do wprowadzenia. Deweloper (lub architekt wnętrz) bardzo często dzieli ten stan inwestycji na 3 różne pakiety.

Standardem zwykle jest:

 • wykonanie przyłączy,
 • pomalowanie ścian we wszystkich pomieszczeniach,
 • montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami,
 • biały montaż w łazience (umywalki, kabiny prysznicowe, wanny),
 • zabudowa kuchenna.

W wersji rozszerzonej nabywca zamawiający wykończenie mieszkania pod klucz może mieć możliwość doboru kolorów i rodzajów farb, materiałów do podłóg oraz ścian, rodzaju zabudowy kuchni. Opcje dedykowane pozwalają dużo lepiej dopasować aranżację do własnego stylu i preferencji.

Dla najbardziej wymagających klientów są przygotowywane rozwiązania premium. Zakres prac zależy tutaj od oferty konkretnego wykonawcy, ale zwykle są to indywidualne projekty przygotowane przez architekta i dopracowane przez dekoratora. W takim przypadku inwestor może otrzymać gotowy apartament z meblami, a nawet dekoracjami (np. tapetami, obrazami, tekstyliami).

Jakie zalety ma kupno wykończonego mieszkania od dewelopera?

Gotowe nowe mieszkania pod klucz daje możliwość dużo szybszego wprowadzenia się do nabytego lokalu. Odebranie go w stanie deweloperskim to dopiero pierwszy krok na drodze do przeprowadzki. Kompleksowe wykończenie pozwala zaoszczędzić czas. Niektórzy nabywcy doceniają również brak konieczności dodatkowych wydatków na materiały, meble i prace wykończeniowe.

mieszkania-pod-klucz

Dla kogo zakup mieszkania pod klucz to najlepsza opcja?

Jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla osób, które:

 • chcą szybko się przeprowadzić,
 • nie mają czasu na samodzielne przeprowadzanie remontu,
 • nie znają się na pracach budowlanych,
 • planują wynajem i chcą, aby inwestycja jak najszybciej zaczęła się zwracać,
 • chcą z góry znać ostateczny koszt lokum gotowego do zamieszkania.

W ofercie Hossy znajdziesz na sprzedaż mieszkania pod klucz w Gdyni i Gdańsku z kredytem 2%. Opcję tę przygotowaliśmy dla klientów, którzy nie mają odłożonych dodatkowych oszczędności na wyposażenie zakupionego lokum i marzą o jak najszybszej przeprowadzce do gotowego domu.

Poznaj naszą ofertę mieszkań pod klucz w Gdańsku i Gdyni!

Przekonałeś się do zakupu nieruchomości w tej opcji wykończeniowej? Hossa to deweloper oferujący nowe mieszkania pod klucz w Gdańsku i Gdyni w różnych lokalizacjach. Dowiedz się, jakie prace zapewniamy w ramach usługi i wybierz pakiet idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Poznaj naszą aktualną ofertę, znajdź swoje wymarzone M w Trójmieście i uzgodnij indywidualny projekt wnętrz, aby były zgodne z Twoim gustem. Sprawdź szczegóły!