Proszę obrócić urządzenie

Blog

07.08.2023

Kredyt hipoteczny: kiedy jest dobrym źródłem finansowania zakupu nieruchomości?

Własne M to marzenie wielu młodych Polaków, którzy chcą się usamodzielnić. Zakup nieruchomości często jednak przekracza możliwości finansowe osób, które dopiero rozpoczynają gromadzenie oszczędności. Jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania jest kredyt hipoteczny. Dowiedz się, co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem i poznaj najnowszy program – Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2%. Przeczytaj porady, zdobądź wiedzę i wybierz atrakcyjne nieruchomości w Gdańsku lub Gdyni razem z nami.

Spis treści

Zakup własnego „M” – wyzwanie dla wielu osób

Ceny wynajmu cały czas rosną, dlatego bardzo dużo osób rozważa zakup nieruchomości. Własne M podnosi poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji oraz daje niezależność. Jednocześnie stanowi świetną lokatę kapitału i zabezpieczenie na przyszłość. Bardzo wysokie stawki za m2 zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym sprawiają jednak, że taka inwestycja za gotówkę najczęściej jest poza zasięgiem młodych Polaków, którzy dopiero planują wyprowadzkę od rodziców lub od niedawna żyją na własny rachunek.

Sposoby finansowania zakupu nieruchomości

Największe ceny osiągają nieruchomości w Gdańsku i Gdyni, Sopocie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych dużych aglomeracjach. Odłożenie kwot rzędu 500 czy 700 tys. zł z pracy na przeciętnym etacie wymagałoby długich lat oszczędzania i wyrzeczeń, dlatego większość Polaków poszukuje innych rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest kredyt hipoteczny. Wymaga on posiadania wkładu własnego (zwykle minimum 20% kwoty) oraz udokumentowania odpowiednich zarobków.

Istnieją także inne sposoby finansowania zakupu mieszkania. Są to m.in.:

  • pożyczka hipoteczna,
  • leasing nieruchomości,
  • bankowy kredyt deweloperski.

Co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Jest to najpopularniejszy sposób finansowania zakupu mieszkania. Jego cechą charakterystyczną jest wskazanie księgi wieczystej lokalu, gdzie (w dziale IV) wpisywana jest hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek niespłacania należnych rat. Aby go otrzymać, należy mieć zdolność kredytową. Poszczególne banki stosują swoje własne kryteria do jej wyliczania, ale najczęściej pod uwagę brany jest dochód kredytobiorcy, jego stałe koszty, inne zobowiązania kredytowe oraz posiadanie ubezpieczenia. Do wniosku kredytowego należy dołączyć szereg dokumentów dotyczących nabywanej nieruchomości oraz potwierdzających sytuację finansową.

Przed wyborem konkretnego kredytu hipotecznego należy sprawdzić jego warunki i koszty. Warto znać podstawowe pojęcia:

  • stopa procentowa – jej wysokość ustala corocznie Rada Polityki Pieniężnej,
  • WIBOR – średnia stopa stosowana przy pożyczkach międzybankowych. Jej wzrost ma wpływ na ostateczną wysokość raty, dlatego trzeba zweryfikować, jaki wskaźnik bank bierze pod uwagę przy wyliczeniach (miesięczny, trzymiesięczny czy półroczny),
  • oprocentowanie – wpływa na nią WIBOR, stopa procentowa NBP oraz stawka ustalona przez bank,
  • prowizja – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu hipotecznego,
  • marża – stała roczna część oprocentowania.

Wszystkie opłaty składają się na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To właśnie ona najlepiej pokaże Ci, ile zapłacisz bankowi za pożyczenie pieniędzy na zakup nieruchomości mieszkaniowej.

zakup-nieruchomosci

Program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2%

Program Pierwsze Mieszkanie daje możliwość nabycia nieruchomości na bardzo atrakcyjnych warunkach. Bezpieczny Kredyt 2% pozwala przez 10 lat otrzymywać dopłaty, które obniżą ratę do oprocentowania wynoszącego około 2,7%. W tym czasie spłata odbywa się w ratach malejących. Singiel będzie mógł uzyskać preferencyjny kredyt na kwotę do 500 000 zł, a małżonkowie lub para wychowująca co najmniej 1 dziecko do 600 000 zł. Z programu mogą skorzystać osoby do 45 lat na zakup swojego pierwszego w życiu mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego (bądź na budowę domu).

Hossa ma dla Ciebie specjalną ofertę, dzięki której łatwo znajdziesz wymarzone mieszkanie zgodne z kryteriami programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jeżeli zależy Ci szczególnie na inwestycji już gotowej do zamieszkania, zajrzyj tutaj.

Warto być na swoim!

Już wiesz, czy kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie najlepszym sposobem na finansowanie zakupu mieszkania? Teraz pozostaje wyszukanie odpowiedniego M i dopełnienie wszystkich formalności. Interesują Cię nieruchomości w Gdańsku lub Gdyni? Zapraszamy! Hossa to doświadczona firma deweloperska doskonale znająca trójmiejski rynek i pomagająca swoim klientom zamieszkać na swoim. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi biurami sprzedaży i zyskaj profesjonalne wsparcie.