Proszę obrócić urządzenie

Blog

07.07.2023

Lokal użytkowy: na obrzeżach, czy w centrum miasta? Podpowiadamy!

Własny lokal użytkowy zapewnia bezpieczeństwo i obniża koszty prowadzenia działalności. Jednak jego zakup przyniósł korzyści, należy taką inwestycję przemyśleć. W dużym mieście takim jak Gdańsk czy Gdynia szczególne znaczenie ma lokalizacja nieruchomości. Sprawdź zatem, gdzie kupić lokal użytkowy – w centrum czy na obrzeżach miasta?

Spis treści

Lokal użytkowy dla Twojego biznesu

Wybór odpowiedniego lokalu użytkowego dla firmy nie jest łatwy. Takie pomieszczenie powinno bowiem spełniać wiele wymagań, aby pomagało w rozwijaniu biznesu. Znaczenie ma zatem jego wielkość, funkcjonalny rozkład, czy też możliwość przystosowania wnętrz do specyfiki działalności.

Kluczową kwestią jest też lokalizacja, ponieważ to od niej zależy m.in. możliwość dotarcia do docelowej grupy klientów. Pod tym kątem wydaje się, że najlepszym miejscem jest centrum miasta. Ale czy na pewno? Jak się okazuje, dla wielu firm korzystniejsze mogą okazać się lokale usytuowane na obrzeżach.

Kiedy kupić lokal użytkowy w centrum miasta?

Centrum to reprezentacyjna część miasta, którą odwiedza najwięcej osób. Lokal użytkowy w takim miejscu na pewno więc odznacza się prestiżem i ma ogromny potencjał, jeśli chodzi od klientów. Jego atrakcyjne usytuowanie wiąże się jednak z nieco wyższą ceną. Dla kogo więc taka lokalizacja będzie najlepszym rozwiązaniem?

Na lokal użytkowy w centrum miasta warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, jeśli planujemy działalność związaną z bezpośrednią obsługą klientów. Przykładem może być m.in.:

  • restauracja, bar lub kawiarnia,
  • cukiernia lub lodziarnia,
  • sklep spożywczy, 
  • salonik prasowy,
  • elegancki butik,
  • placówka bankowa,
  • gabinet lekarski lub stomatologiczny. 

W Gdańsku doskonałą lokalizacją na tego rodzaju biznesy jest choćby Garnizon, czyli nowa dzielnica powstające w sercu zabytkowej części Wrzeszcza. O jej atrakcyjności świadczy rozbudowana baza handlowo-usługowo-rozrywkowa, co skutecznie zwiększa prawdopodobieństwo zyskania klientów. Zwłaszcza w weekendy w Garnizonie przebywają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i przyjezdni czy turyści, którzy chętnie spędzają wolny czas w modnym miejscu.

Możesz tu kupić nowe lokale o zróżnicowanej powierzchni, które wyposażone w efektowne witryny i usytuowane wzdłuż popularnych ciągów komunikacyjnych z pewności przyciągną klientów. Idealnie nadają się zatem na działalność handlową, usługową, medyczną, a nawet gastronomiczną. 

Równie ciekawą lokalizacją na terenie Gdańska jest inwestycja CentralPark, czyli wielofunkcyjny kompleks w sercu jednego z największych polskich miast. Tętniąca życiem okolica, która zostanie wypełniona łącznie ok. 900 apartamentami mieszkalnymi oraz przestrzenią biurową to niezwykły potencjał usługowo-handlowy. Na etapie projektowania wzięliśmy to pod uwagę, dlatego z myślą o lokalnych (i nie tylko) przedsiębiorcach, przygotowaliśmy specjalny program usługowy dla chcących otworzyć biznes.

biznes-osiedla-jednorodzinne

Zalety zakupu lokalu użytkowego na obrzeżach

Zakup lokalu użytkowego na obrzeżach miasta również może być korzystną inwestycją. Na pewno sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które obsługują klientów w głównej mierze w sposób zdalny, czyli np. biur rachunkowych, firm cateringowych, czy też hurtowni. O takiej lokalizacji powinni pomyśleć też przedsiębiorcy, którzy planują obsługiwać lokalną społeczność. W podmiejskiej dzielnicy przemysłowej czy biurowej można prowadzić np. sklep spożywczy, kancelarię prawną, bar, czy kawiarnię. 

Z kolei na nowym osiedlu mieszkaniowym potrzebne są nie tylko sklepiki i markety, ale także piekarnie, apteki, kwiaciarnie, punkty krawieckie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, przychodnie lekarskie, czy też żłobki. 

Przykładem takiego nowego osiedla w Trójmieście jest Wiczlino-Ogród, które znajduje się w największej i najszybciej rozwijającej się dzielnicy Gdyni Chwarzno-Wiczlino. Już teraz jest to niemal osobne miasteczko, które stale powiększa się o kolejne budynki mieszkalne. 

Wspomniane Wiczlino-Ogród składa się z atrakcyjnych budynków wielorodzinnych, które są doskonałą bazą dla biznesu. Ich projektanci pomyśleli także o lokalach użytkowych, które można przeznaczyć na działalność handlową i usługową. 

Własny lokal użytkowy – to się opłaca!

Dzięki nowym inwestycjom przedsiębiorcy z Trójmiasta mają bardzo duży wybór, jeśli chodzi o potencjalne miejsca do prowadzenia działalności. Bogatą ofertę ma nasza firma, Hossa, w której znajdziesz atrakcyjne lokale użytkowe w Gdańsku i Gdyni, i to nie tylko we wspomnianych wyżej lokalizacjach. Mają one przeróżne metraże i można je zaadaptować zarówno do działalności usługowej, jak i handlowej

Według ekspertów inwestycja w lokal użytkowy opłaca się nie tylko samym przedsiębiorcom. To także dobry sposób na generowanie przychodu pasywnego dla osób fizycznych, które mogą go czerpać z najmu powierzchni innym firmom. 

Znaczący jest też fakt, że cały czas w Polsce występuje zjawisko inflacji. Utrata wartości zgromadzonych środków nigdy nie jest pożądanym zjawiskiem, dlatego warto zainwestować zgromadzony kapitał.

Rozwijaj swoją działalność w Trójmieście

Już wiesz, gdzie kupić lokal użytkowy? Jeśli wciąż masz wątpliwości, a chcesz rozwijać swoją działalność w Trójmieście, zapraszamy do naszych biur sprzedaży. Chętnie przedstawimy Ci bogaty katalog naszych nowych powierzchni handlowych i usługowych oraz doradzimy najlepsze dla Twojej firmy lokale użytkowe w Gdyni lub Gdańsku.