Proszę obrócić urządzenie

Blog

10.02.2022

Lokalizacja ma znaczenie. Sprawdź, jak wybierać mieszkanie, by nie żałować

Kupno mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Często jednak potencjalni właściciele nieruchomości koncentrują się wyłącznie na cechach samego lokalu, nie zwracając uwagi na specyfikę okolicy. Tymczasem dobra lokalizacja mieszkania ma niebagatelne znaczenie dla komfortu i zadowolenia przyszłych mieszkańców, a także wpływa na cenę inwestycji. Jeśli nie chcesz, by kiepskie sąsiedztwo czy brak wygodnego transportu odebrały Ci radość z zakupu, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Dobra lokalizacja to podstawa

Wyposażenie lub standard lokalu można zmienić, ale jego otoczenia już nie. O tym, jak ważnym czynnikiem przy zakupie lokalu jest jego lokalizacja, świadczy fakt, że im lepsze położenie, tym droższa jest inwestycja. To okolica znacząco wpływa na cenę nieruchomości – doskonale pokazuje to, np. rynek pierwotny w Gdańsku i Gdyni, gdzie faktycznie płacisz nie tylko za mieszkanie, ale też za to, co znajduje się w jego pobliżu.

Wybór lokalizacji mieszkania bywa sporym wyzwaniem

Trudno o nieruchomość uniwersalną, czyli taką, która spełniałaby oczekiwania wszystkie i wszystkich. Dzieje się tak z kilku powodów:

  1. Na jakość okolicy składa się ogromna ilość czynników, na które nie masz wpływu.
  2. Ocena lokalizacji jest kwestią mocno indywidualną, ponieważ każdy ma inne potrzeby.
  3. Nie przewidzisz, jak dzielnica zmieni się w przyszłości i jak wpłynie to na Twój komfort życia.

W praktyce oznacza to, że czasami warto iść na pewne ustępstwa, skupiając się jednak na swoich priorytetach. Szczególnie sprawa komplikuje się, gdy decyzję o zakupie mieszkania podejmujesz z innymi członkami rodziny. Może się okazać, że macie bardzo odmienne zdanie – tam, gdzie Ty widzisz atut, druga osoba dostrzega problem i odwrotnie.

lokalizacja-inwestycja

Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej lokalizacji własnego „M”?

Przede wszystkim zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i w jakim celu kupujesz mieszkanie – dla siebie, dziecka, na wynajem itp.
Zrób listę cech nieruchomości, dzieląc je na niezbędne, neutralne i opcjonalne. W kryteriach wyboru lokalizacji mogą znaleźć się m.in.:

  • dostęp do zaplecza usługowo-handlowego;
  • dobry dojazd do pracy, szkoły, centrum itd.;
  • walory estetyczne okolicy;
  • plany zagospodarowania sąsiednich działek.

Znaczenie ma również położenie samego lokalu w budynku – które to piętro, na którą stronę wychodzą okna i jaki roztacza się z nich widok. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na wygodę codziennego funkcjonowania.

Odległość do punktów usługowych

Oceniając okoliczną infrastrukturę w sąsiedztwie przyszłego mieszkania, zacznij od punktów obowiązkowych. Sprawdź, jakie sklepy są w pobliżu, jak daleko znajduje się apteka, przychodnia, oddział Twojego banku. Później możesz przejść do aspektów bardziej osobistych, np. jeśli masz dzieci, dowiedz się, jakie szkoły i przedszkola są w sąsiedztwie, a jeśli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu, szukaj nieruchomości w sercu miasta, jak np. Plac Unii w Gdyni Śródmieściu.

Skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta

Doskonałym przykładem dobrego skomunikowania jest nasze osiedle Wiszące Ogrody. Rozwinięta sieć transportu publicznego jest ważna bez względu na to, czy masz samochód, czy nie. Czasami znacznie szybciej i wygodniej jest dostać się do celu autobusem lub tramwajem, dzięki czemu można uniknąć korków. Kierowcy powinni też wcześniej zadbać o wybór miejsca parkingowego.

nowe-mieszkania-gdynia

Najbliższe otoczenie i elementy małej architektury

Z pewnością za atrakcyjne pod względem lokalizacji można uznać nieruchomości nad morzem jak nasze nowe mieszkania w Gdyni. Plusem dla wielu osób jest także bliskość natury, np. lasu lub parku jak w Forcie Forest. To nie tylko miejsce na aktywności na świeżym powietrzu, ale także piękny widok z okna.

Zanim dokonasz wyboru, przespaceruj się po okolicy i poczuj jej klimat, który tworzą zwykle drobiazgi – urocze ławki pod zielonymi pergolami, wygodne ścieżki spacerowe, nietypowe fontanny i pomniki, czy zabytki z własną historią. Przykładem takiego miejsca może być inwestycja Loft&Apartamenty Garnizon.

Mieszkania w dobrej lokalizacji w Gdyni i Gdańsku od dewelopera Hossa

Czynniki przyrodnicze i urbanistyczne, charakter terenu, a także skupiska atrakcji, czyli miejsc, w których można spędzić czas wolny – wszystko to wpływa na atrakcyjność lokalizacji. Szukasz mieszkania w Gdańsku lub Gdyni? Jako deweloper z 30-letnim doświadczeniem możemy zaoferować Ci, że nieruchomości w najlepszych dzielnicach i spełniające najwyższe standardy. Sprawdź naszą ofertę!