Proszę obrócić urządzenie

Blog

28.05.2020

Mała przestrzeń duże możliwości – jak funkcjonalnie urządzić niewielkie mieszkanie?

Mówi się, że nieduże mieszkanie jest wyzwaniem dla projektantów wnętrz. Wszystko dlatego, że trzeba zadbać o jego funkcjonalność, ergonomiczne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów i elementów wyposażenia, a przy tym pamiętać o tym, żeby było estetyczne i podobało się domownikom. Jak to zrobić?

Przestronność i funkcjonalność punktami wyjścia

Najważniejsze przy urządzaniu niewielkiego mieszkania w domu jest to, by nie dopuścić do jego zagracenia. Zbyt wiele mebli, sprzętów i elementów dekoracyjnych sprawi, że pomieszczenia będą wydawały się mniejsze niż są w rzeczywistości.

Sztuką jest natomiast takie urządzenie małego lokum, by zachować w nim maksimum przestrzenności. Wszystkie elementy architektoniczne, jak wnęki i załomy w murze muszą być w jak najlepszy sposób wykorzystane jako miejsce do przechowywania. Dobrze jest też zastosować prosty, spójny wystrój wnętrza, bez zbędnych ozdobników.

Łączenie ze sobą różnych funkcji

W każdym mieszkaniu musi znaleźć się przestrzeń do wypoczywania i gotowania, a także część łazienkowa i miejsce do przechowywania. Częstym zabiegiem jest łączenie w małych mieszkaniach kuchni ze strefą wypoczynku. Dobrze jest jednak choć częściowo zasłonić kuchenny ciąg roboczy, żeby był on jak najmniej widoczny z kanapy w salonie. Można w tym celu wykorzystać ażurowy regał czy blat barowy ustawiony pomiędzy sferą wypoczynkową a kuchenną, a dodatkowo zyskamy miejsce w szafkach i na półkach.

W małym mieszkaniu trzeba dobrze przemyśleć każdy element wyposażenia. W salonie duży narożnik może posłużyć nie tylko do relaksu, ale i do spania. Do tego warto wybrać funkcjonalne biurko, z szafkami i szufladami, które pełnić będzie funkcję komody lub mebla biurowego, w zależności od tego, w jakim celu w danym momencie będziemy go potrzebować.

Minimalizm w małym mieszkaniu wskazany

Dla powiększenia optycznie przestrzeni małego mieszkania warto wykorzystywać jasną kolorystykę, elementy lustrzane oraz zadbać o minimalizm w stylistyce wnętrz. Z komód powinny zniknąć bibeloty. Do pokoju w małym mieszkaniu lepiej wprowadzić jeden mocny akcent, np. grafikę na ścianie, niż kilka mniejszych obrazków.