Proszę obrócić urządzenie

Blog

20.01.2020

Mieszkania w centrum i na przedmieściach – jakie wybrać?

Kupno nowego mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Źle dokonany wybór może poważnie rzutować na dalsze lata naszego życia.
Na zakup własnych czterech ścian decydują się m. in. młodzi ludzie pragnący się usamodzielnić, jak również osoby, które czeka awans zawodowy. Jednak po podjęciu tej bardzo ważnej decyzji o przeprowadzce przychodzi pora na dokonanie kolejnego poważnego wyboru, jakim jest usytuowanie naszego nowego mieszkania. Jakie czynniki powinny mieć największe znaczenie przy wybieraniu lokalizacji?

CHCEMY ZAMIESZKAĆ W NOWYM M, CZY W NIERUCHOMOŚCI Z RYNKU WTÓRNEGO?

Centrum dużego miasta jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, ponieważ zapewnia bliskość najważniejszych placówek oraz instytucji i tym samym, możliwość szybkiego załatwienia spraw pilnych. Ponadto, serce aglomeracji ma świetnie rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną, co sprawia, że dojazd do pozostałych części miasta odbywa się szybko i bez większych problemów. Jednak, decydując się na taką lokalizację należy mieć na względzie wyższe ceny mieszkań oraz bardzo często ograniczoną ofertę nowych nieruchomości – znakomita większość pochodzi z rynku wtórnego i może wymagać remontu z uwagi na nie najlepszy stan techniczny lub konieczność wymiany instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych na nowe. Stare budownictwo dość znacznie odbiega od współczesnych standardów oraz trendów, a niektóre prace (np. wyburzenie ścian w celu powiększenia przestrzeni) są niemożliwe do wykonania z uwagi na samą konstrukcję bloków mieszkalnych.

Nowe mieszkania powstają na ogół na osiedlach nieco oddalonych od centrum aglomeracji lub samych jej obrzeżach. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju nieruchomości jest zarówno ich wygląd zewnętrzny, jak również duże otwarte przestrzenie wewnątrz samego M. Ponadto, wybierając tak usytuowane mieszkanie, możemy zamieszkać w bardzo malowniczym miejscu, szczególnie, jeśli planujemy zamieszkanie w Trójmieście. Bliskość plaży lub dzielnica otoczona zielenią, to wielkie atuty, które przemawiają za osiedleniem się, w którymś z głównych miast Pomorza. Osoby chcące mieć łatwy dojazd do najważniejszych części miasta również nie muszą się martwić o komunikację, ponieważ nowe osiedla, jak np. Plac Unii w Gdyni również mają rozbudowaną infrastrukturę drogową, dzięki czemu niemal w mgnieniu oka można dotrzeć zarówno do morza jak i najważniejszych miejskich urzędów. Wybierając nowe mieszkanie na przedmieściach warto sprawdzić, czy oferta dewelopera zawiera opcję wykończenia nieruchomości pod klucz. Dzięki takiej usłudze nowi właściciele otrzymują niemal gotowy do zamieszkania apartament, który wystarczy wyposażyć w niezbędny sprzęt oraz meble.

SZYBKIE TEMPO ŻYCIA KONTRA CISZA I SPOKÓJ

Na wybór lokalizacji mieszkania wpływ ma również to jacy jesteśmy i jakie życie prowadzimy. Centrum aglomeracji jest miejscem dla osób bardzo aktywnych i interesujących się miejskim życiem. Osiedlając się w takiej części miasta należy się zastanowić, czy dobrze odnajdujemy się w wielkomiejskim środowisku i czy będzie nam ono odpowiadać przez najbliższe lata. Przedmieścia z kolei są idealną oazą dla osób, które chcą znaleźć równowagę pomiędzy życiem na wysokich obrotach w środowisku zawodowym, a możliwością pełnego odpoczynku w zaciszu własnego M. Taka lokalizacja pozwala każdego dnia odetchnąć i daje dostęp do terenów rekreacyjnych, które w weekendy są idealnym miejscem do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Dobrym tego przykładem są Wiszące Ogrody usytuowane w gdańskim Kiełpinku.

ZAWSZE NALEŻY MIEĆ NA UWADZE BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb, do których osiągnięcia dążymy. Wybierając nowe miejsce zamieszkania najlepiej jest kierować się opiniami osób zamieszkujących zarówno centrum miasta jak i przedmieścia. Pomocnym może być również Ranking Dzielnic Otodom, który jest badaniem przeprowadzanym wśród mieszkańców danego miasta. Przykładowo, w trzecim kwartale 2017 roku raport ukazał listę najbezpieczniejszych osiedli takich miast jak m. in. Gdańsk oraz Gdynia, gdzie najlepiej ocenione zostały następujące dzielnice: Wyspa Sobieszewska, Osowa, Jasień oraz Karwiny, Witomino-Leśniczówka, Chwarzno-Wiczlino.

SZYBKOŚĆ AKLIMATYZACJI W NOWYM OTOCZENIU

Nasza pierwsza reakcja na nowe miejsce jest bardzo istotna, lecz znacznie ważniejsze jest to, jak poradzimy sobie z aklimatyzacją w nowym środowisku. Pod tym kątem zwykle przyjaźniejsze są nowo powstałe osiedla, ponieważ najczęściej wybierają je ludzie o zbliżonych poglądach i zainteresowaniach, będący w podobnym wieku, przez co łatwiejszym jest nawiązywanie oraz zacieśnianie więzi i to nie tylko osobom dorosłym, ale również dzieciom. Budowa dobrych i pozytywnych relacji jest z kolei niezmiernie istotna na przyszłe lata.

Wybór ostatecznej lokalizacji nowego mieszkania zależny jest przede wszystkim od aktualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Warto jest jednak mieć na uwadze powyższe kwestie, które mogą zdecydowanie ułatwić podjęcie najlepszej decyzji.

Źródła:
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/landingi-editor-uploads/ifbNfzEe/OTODOM_Ranking_Gdansk_20170821_prev.pdf
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/landingi-editor-uploads/cyigskfb/OTODOM_Ranking_Gdynia_20170824_bez-spadow.pdf

Nieruchomości Gdynia – zobacz co dla Ciebie mamy!