Proszę obrócić urządzenie

Blog

24.07.2023

Mieszkanie dla studenta. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Sezon wakacyjny to dla studentów nie tylko czas odpoczynku, ale także gorący okres szukania mieszkania na kolejny rok akademicki. W Trójmieście ich wybór jest spory, jednak ze względu na wysokie ceny najmu coraz więcej osób rozważa zakup nieruchomości. Sprawdź, dlaczego jest to dobre rozwiązanie i jak wybrać mieszkanie dla studenta w Gdańsku lub Gdyni. 

Spis treści

Pierwsze samodzielne mieszkanie

Na terenie Trójmiasta działa aż 22 uczelni wyższych, na których każdego roku studiuje nawet 100 tys. żaków. Znaczna część z nich to osoby pochodzące z innych miejscowości. To właśnie one w pierwszej kolejności szukają wygodnego lokum, które zapewni im odpowiednie warunki do nauki i odpoczynku. W przepełnionych akademikach na to nie można liczyć, zatem pozostaje znalezienie mieszkania poza nim.

Takie samodzielnie mieszkanie dla studenta w Gdańsku czy Gdyni niesie ze sobą sporo wyzwań, głównie tych finansowych. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć, czy lepiej je kupić, czy wynająć, a także jak je wybrać, by spełniało wszystkie oczekiwania. 

Mieszkanie dla studenta: lepiej kupić czy wynająć? 

Trójmiasto jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski pod względem turystycznym. To powoduje, że ceny najmu są tutaj wyjątkowo wysokie. Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się zatem, czy nie lepiej kupić mieszkanie, zamiast je wynajmować. Jest to rozsądne rozwiązanie, ponieważ takie własne lokum:

  • zapewnia stabilizację mieszkaniową przez cały okres studiów,
  • obniża koszty utrzymania (trzeba płacić tylko czynsz do spółdzielni lub wspólnoty oraz rachunki za media),
  • ułatwia start w dorosłym życiu po zdobyciu dyplomu, w tym także założenie rodziny,
  • w okresie wakacyjnym można je wynająć turystom i na tym zarobić.

Bezpieczny kredyt – szansa na własne lokum

Oczywiście na zakup nieruchomości trzeba mieć środki finansowe. O ile nie można liczyć na wsparcie rodziny, warto skorzystać z innych rozwiązań. Już od lipca 2023 r. rusza rządowy program, który umożliwia młodym osobom zaciągnięcie preferencyjnego kredytu na pierwsze mieszkanie. Tzw. Bezpieczny kredyt 2% jest dotowany przez państwo, przez co jego raty są znacznie niższe niż standardowo i co najważniejsze, także od przeciętnego czynszu najmu na terenie Trójmiasta. Decydujący się na to rozwiązanie zyskują również stałe oprocentowanie, a także możliwość otrzymania pomocy z BGK, jeśli spełniają wymagania, nie mając wkładu własnego.

Hossa przygotowała niezwykle atrakcyjną ofertę mieszkań, które z jednej strony – spełniają wszystkie założenia programu, a z drugiej – są odzwierciedleniem potrzeb młodych ludzi, dla których kupno własnego „M” to w obecnych czasach priorytet.

A jak wybrać mieszkanie dla studenta? Bez względu na to, czy będzie ono wynajmowane, czy kupowane, warto przy jego wyborze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. 

mieszkanie-w-trojmiescie-dla-studenta

Lokalizacja i zaplecze handlowo-usługowe

Z oczywistych względów mieszkanie dla studenta powinno być zlokalizowane jak najbliżej uczelni. Dla osób studiujących w Gdańsku doskonałym rozwiązaniem może być zatem lokum we Wrzeszczu, skąd jest blisko na Politechnikę, ale także można stosunkowo szybko się dostać na Uniwersytet Gdański, czy Uniwersytet Medyczny. 

Dla żaków istotne też jest zaplecze handlowo- usługowe, a więc bliskość sklepów, marketów, barów, apteki czy fryzjera. Pod tym względem również sprawdzają się starsze dzielnice typu Wrzeszcz, czy Przymorze, w których takie zaplecze jest już mocno rozbudowane. 

Układ mieszkania

Wśród studentów największym powodzeniem cieszą się dzisiaj kawalerki lub mieszkania dwupokojowe. Przy wyborze tego rodzaju lokali warto zwrócić jednak uwagę na ich układ. Jest to szczególnie ważne, jeśli żak planuje dzielić lokum z inną osobą. W takim przypadku pokoje powinny być odpowiednio oddalone od siebie, aby zapewniały każdemu poczucie intymności oraz warunki do nauki. Lepsza też będzie oddzielna kuchnia lub przynajmniej wyraźnie wydzielony aneks. 

Wykończenie wnętrz

Konieczność remontowania lub wykończenia wnętrz nie jest pożądana przez studentów. Takie prace pochłaniają bowiem ich cenny czas, a także są kosztowne. Lokale gotowe do zamieszkania można znaleźć zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Na tym pierwszym młodym osobom proponowane są jednak często zaniedbane nieruchomości, które w dodatku są wyposażone w dość zużyte sprzęty. Warto więc rozważyć nowe mieszkanie, które nie wymaga już żadnych prac i jednocześnie można je samodzielnie zaaranżować zgodnie ze swoimi upodobaniami. 

Mieszkania dobre dla studentów w Gdańsku i Gdyni

Jeśli właśnie szukasz idealnego lokum dla studenta, koniecznie odwiedź jedno z biur sprzedaży firmy Hossa. Na miejscu nasi eksperci wyjaśnią Ci, jakie mamy nowe mieszkania w Gdańsku i Gdyni oraz podpowiedzą, które z nich są najlepsze dla żaka. Przedstawią Ci także oferty specjalne i w razie potrzeby pomogą w załatwieniu korzystnego kredytu na zakup nieruchomości.