Proszę obrócić urządzenie

Blog

25.11.2021

Mieszkanie idealne dla 4-osobowej rodziny, czyli jakie? Podpowiadamy!

Zakup własnych czterech kątów to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Jakie mieszkanie dla rodziny sprawdzi się najlepiej? W Polsce najczęstszym modelem jest 2+2, dlatego to właśnie potrzeby rodziców z dwójką dzieci wzięliśmy pod lupę. Dowiedz się, jaki metraż będzie najlepszy, jak dobrać funkcjonalny rozkład pomieszczeń oraz lokalizację, która ułatwi organizację codzienności. Zapraszamy do lektury – poznaj sprawdzone porady i podejmij w pełni świadomą decyzję!

Spis treści

Wybór mieszkania bywa sporym wyzwaniem

Ceny nieruchomości w Polsce cały czas rosną, dlatego kupno własnego mieszkania dla wielu rodzin stanowi ogromne wyzwanie finansowe. Jest to bardzo poważna inwestycja, dlatego dobór lokalu musi być dobrze przemyślany. Często powstają jednak duże rozbieżności pomiędzy budżetem, którym dysponujemy, a oczekiwaniami względem naszego przyszłego domu. Zawsze warto jednak pamiętać, że potrzeby domowników z biegiem czasu mogą się zmieniać. Zbyt mały metraż, brak windy w budynku czy niewielki balkon mogą w przyszłości stać się naprawdę dużą uciążliwością w codziennym funkcjonowaniu.

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas rynek pierwotny, czy wtórny. Mieszkania od dewelopera to lokale usytuowane w nowych budynkach. Współczesne budownictwo jest energooszczędne, funkcjonalne i dobrze przemyślane. Firmy deweloperskie dbają nie tylko o atrakcyjne projekty, ale także o bezpieczeństwo (monitoring), elegancką przestrzeń wspólną i otoczenie sprzyjające komfortowi mieszkańców. Kolorowe place zabaw, zielone skwery, wózkownie, podziemne garaże i komórki lokatorskie, stojaki na rowery – takie rozwiązania stają się standardem.

Jak dobrze dobrać mieszkanie do potrzeb 4-osobowej rodziny?

Bardzo ważne jest, aby mieszkanie dla rodziny czteroosobowej zapewniało swobodę i poczucie prywatności. Każdy domownik powinie mieć swoją własną przestrzeń, w której będzie mógł odpoczywać, uczyć się. Równie ważna jest jednak strefa wspólna, która jest niezbędna do budowania więzi. Idealne lokum powinno posiadać przestronny i dobrze doświetlony salon, w którym bliscy będą mogli wspólnie spędzać czas czy podejmować gości.

Metraż to podstawa

Podczas doboru odpowiedniego mieszkania dla rodziny najważniejszą kwestią jest metraż. Wygodna przestrzeń dla rodziców z dwójką dzieci to minimum 50 m2. Wszystko zależy od budżetu, ale najlepiej, aby były to przynajmniej 3 pokoje. Gdy pomiędzy maluszkami jest niewielka różnica wieku, mogą mieć wspólną sypialnię. Takie rozwiązanie z reguły jest wybierane przede wszystkim wtedy, gdy nieruchomość ma służyć jedynie przez jakiś czas.

Nowoczesne mieszkania od dewelopera coraz częściej mają powierzchnię nawet 70-100 m2. Wtedy pomieszczenia są większe, co pozwala na ich wygodniejszą i bardziej efektowną aranżację. 4 pokoje dają opcję wydzielenia salonu i sypialni dla rodziców.

jakie mieszkanie dla rodziny

Rozmieszczenie pomieszczeń

Ważna jest nie tylko liczba wnętrz i ich powierzchnia, ale także rozkład całego mieszkania, ponieważ o chaos łatwo nawet w przestronnym apartamencie. Gdy będzie on funkcjonalny, zapewni komfort nawet przy nieco mniejszym metrażu. Pokoje powinny być dobrze doświetlone, a podczas ich urządzania warto sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przydatne będą schowki, składane blaty i duże szafy wnękowe.

Ważne jest wydzielenie kącika jadalnego. W niewielkiej kuchni można wykorzystać ściany na półki i szafki, aby zwolnić maksymalną przestrzeń podłogi. Dla rodziny 2+2 idealna będzie łazienka z oddzielną toaletą. Mały przedpokój najlepiej oddzielić drzwiami przesuwnymi.

Odpowiednie skomunikowanie na wagę złota

Przed zakupem mieszkania od dewelopera zawsze dokładnie sprawdź skomunikowanie okolicy z kluczowymi częściami miasta. Weź pod uwagę dojazd do pracy, szkoły lub przedszkola. Sprawdź, czy na osiedlu znajdziesz podstawowe sklepy, pocztę, apteki, restaurację. Zwróć uwagę na sposób spędzania wolnego czasu – cenne będą pobliskie boiska, przytulna kawiarenka, klub fitness itp. Nie zapomnij o dostępie do komunikacji publicznej.

Mieszkania dla 4-osobowej rodziny od Hossy w Trójmieście

Propozycje nowoczesnych i wygodnych lokali dla 4-osobowej rodziny znajdziesz w ofercie firmy Hossa. Polecamy przytulne mieszkania od dewelopera w Gdańsku i Gdyni w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Funkcjonalny rozkład wnętrz, atrakcyjna okolica dobrze skomunikowana z całym Trójmiastem oraz rozbudowana infrastruktura sprawiają, że w naszych inwestycjach wiele osób znalazło swój wymarzony dom. Sprawdź!