Proszę obrócić urządzenie

Blog

20.12.2021

Mieszkanie na miarę potrzeb singla. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru własnego „M”?

Kupno pierwszego mieszkania to świetne doświadczenie, ale momentami też wyzwanie. Gdy przychodzi czas na konkrety, zazwyczaj pojawia się szereg pytań związanych nie tylko z finansowaniem nieruchomości, lecz także z metrażem i samą lokalizacją. Jak powinno wyglądać mieszkanie dla singla? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze! 

Spis treści

Własne mieszkanie, czyli oaza spokoju w codziennym biegu

Przestrzeń do życia na wyłączność to marzenie większości młodych ludzi. Jedni od razu inwestują we własne cztery kąty, inni po okresie wynajmowania decydują się iść na swoje. Jakie powinno być mieszkanie dla singla? To zależy – tutaj nie ma uniwersalnych rozwiązań. Idealne lokum jest zawsze wypadkową potrzeb, ale i możliwości finansowych.
Warto też mieć poprawkę na to, że bycie singlem może mieć charakter przejściowy. Na zakup nieruchomości polecamy więc spojrzeć jak na inwestycję. Sprawdź, jak zainwestować dobrze!

Przestrzeń dla singla musi być komfortowa

Zdania na temat tego, jak duże powinno być mieszkanie dla singla, są podzielone. Jedni wybiorą kawalerkę, inni nieco większy metraż. Ostatecznie wiele zależy od możliwości finansowych. Przeglądając inwestycje deweloperskie, weź pod uwagę 3 główne aspekty:

  • metraż,
  • układ przestrzenny,
  • lokalizację nieruchomości.

Pozwoli Ci to wybrać najlepsze mieszkanie w zależności od budżetu, jaki możesz przeznaczyć. Pamiętaj, że przestrzeń może być komfortowa bez względu na to, czy masz do dyspozycji 60 metrów kwadratowych, czy 20. Tym, co liczy się najbardziej, jest funkcjonalny układ przestrzenny oraz przemyślany projekt wnętrza.

Druga sprawa – metrażu nie warto rozpatrywać w oderwaniu od lokalizacji. Mniejsza nieruchomość w atrakcyjnie położonej, dobrze skomunikowanej dzielnicy Gdańska lub Gdyni zwykle jest lepszym wyborem niż duża, lecz w przeciętnej okolicy. W przypadku mieszkania dla singla warto myśleć przyszłościowo. Wybierz takie, które będzie dla Ciebie komfortowe, ale w razie potrzeby da się je łatwo sprzedać. Dane NBP udowadniają, że ceny ofertowe z rynku wtórnego są z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne. Dobrym pomysłem może okazać się również wynajęcie mieszkania, które okazuje się być np. zbyt ciasne.

mieszkanie-dla-singla

Lokalizacja, która daje możliwości

Im bardziej atrakcyjna, tym lepiej. Może być to ścisłe centrum, lecz wcale nie musi – to już kwestia potrzeb. Młodzi ludzie bardzo często wybierają mieszkania w Trójmieście blisko kolejki SKM lub dobrze skomunikowane z centrum. W Gdyni wśród najczęściej typowanych lokalizacji padają Wzgórze Świętego Maksymiliana oraz okolice Gdyni Głównej. Dużą popularnością cieszą się też inwestycje deweloperskie na Chwarznie. Do gdyńskiego Śródmieścia lub Redłowa można zjechać stamtąd w niespełna kwadrans. 

Lokalizacje nieco dalej od centrum wybierają też ci, którzy cenią sobie zieleń, kameralną atmosferę, możliwość szybkiego wypadu na weekend za miasto. Ze względu na niższe ceny, bliskość lasu i obwodnicy wielu singli kupuje swoje pierwsze lokum właśnie tam.

Z kolei w Gdańsku na topie niezmiennie są m.in. mieszkania we Wrzeszczu. Jak podkreślają młodzi – stąd wszędzie jest blisko. Do kompleksów biurowych Olivia Business Centre i Alchemia oraz na Uniwersytet pieszo dociera się w 20 minut. Podobnie zajmuje dojazd autobusem na Matarnię, SKM-ką do Sopotu albo do Gdańska Głównego. Wrzeszcz to także wyjątkowe miejsce spotkań, które przyciąga artystycznym klimatem. Stary Maneż i Sztuka Wyboru na Garnizonie, Klub Żak przy Grunwaldzkiej, a także Avocado, Nieczapla, Fukafe, Lang.fuhr (dawny Kurhaus) w Dolnym Wrzeszczu to tylko kilka z wielu klimatycznych miejscówek, gdzie wpadniesz na chwilę, a… zostaniesz na dłużej!

Optymalne koszty utrzymania mieszkania

Nieważne, czy decydujesz się na odbiór nieruchomości w stanie deweloperskim, czy na gotowe mieszkanie pod klucz, przed zakupem zapytaj o szacowaną wysokość czynszu. Za drogi dojazdowe, chodniki, klatki schodowe, hale garażowe, windę, utrzymanie czystości oraz terenów zielonych płacą wszyscy mieszkańcy osiedla. Koszty eksploatacyjne mieszkania od dewelopera zazwyczaj są niskie, jednak mogą się różnić w zależności od konkretnej inwestycji. Warto rozeznać się wcześniej w tej kwestii, aby wybrać ofertę na miarę swoich możliwości. 

Szukasz mieszkania dla singla w Trójmieście?

Sprawdź, jakie mieszkania mamy dla Ciebie w Trójmieście i znajdź swoje wymarzone. Chcesz dowiedzieć się więcej o wybranej inwestycji? Skontaktuj się z nami lub odwiedź jedno z naszych biur sprzedaży. Znajdziesz nas w Gdańsku Wrzeszczu na Garnizonie oraz w śródmieściu Gdyni.