Proszę obrócić urządzenie

Blog

05.10.2020

Mieszkanie pod wynajem – czy to dobra inwestycja?

Inwestowanie to trudna sztuka wyboru odpowiednich aktywów do swojego portfela inwestycyjnego. Obok obligacji, akcji, walut czy surowców, mogą się w nim znaleźć także nieruchomości. Jednym ze sposobów na pomnażanie swoich oszczędności może być kupno mieszkania pod wynajem. Czy zawsze będzie to dobra inwestycja?

Determinanty opłacalności inwestycji w mieszkanie pod wynajem

W niektórych przypadkach i przy optymalnych warunkach zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, po to, by go wynajmować i czerpać z tego powodu zysk pasywny, rzeczywiście ma sens ekonomiczny. Jednak uzyskanie ponadprzeciętnej rentowności takiej inwestycji nie jest takie oczywiste.

Decydują o tym różne czynniki. Niektóre z nich znane są już w momencie kupowania nieruchomości na wynajem. Wśród nich należy wymienić:

  • lokalizację mieszkania,
  • popyt na lokale na wynajem w danym mieście czy okolicy,
  • wielkość mieszkania i wysokość opłat, m.in. za czynsz,
  • zainteresowanie wynajęciem lokalu na dłuższy czas.

Zwykle dobrą inwestycją okazują się mieszkania na wynajem kupowane w dużych miastach, m.in. w ośrodkach akademickich, gdzie główną grupę osób wynajmujących nieruchomości stanowią studenci. Wynajmują oni mieszkania przez co najmniej 10 miesięcy w roku, co daje stabilność zarobku. Czasem jednak inwestorom uda się wynająć lokal rodzinom, parom lub singlom nawet na kilka lat. Potencjalnie tacy najemcy są bezpieczniejsi dla posiadacza nieruchomości na wynajem niż studenci, których rotacja może być wysoka.

Ryzyka związane z wynajmowaniem mieszkań

Inwestycja w mieszkanie na wynajem wiąże się z koniecznością podjęcia ryzyka tego, że mieszkanie nie zawsze uda się od razu wynająć, przez co mogą zdarzyć się takie miesiące w roku, że lokum będzie stało puste, a właściciel będzie zmuszony z własnej kieszeni opłacać za nie czynsz. Ponadto będzie on musiał ponieść koszty dotarcia do potencjalnych najemców i przekonania ich do tego, by wynajęli jego mieszkanie. Właściciel ma także obowiązek zadbać o odpowiedni standard nieruchomości, co zwiększy jej atrakcyjność w oczach klientów. Wszystkie te zabiegi należy uznać za nakłady poniesione na realizację takiej inwestycji.

Kiedy wynajem mieszkań będzie opłacalny?

Jeśli mieszkanie uda się kupić za dobrą cenę i przy niewielkim nakładzie środków własnych wyremontować je i wyposażyć, a później szybko wynająć, najlepiej w wymiarze długoterminowym, stworzy ono źródło pasywnego dochodu. Nieruchomością na wynajem trzeba się jednak zajmować – sprawdzać, czy mieszkanie jest dobrze utrzymywane przez najemców i regularnie odbierać od nich czynsz. Przeszkodą w podjęciu takiej inwestycji jest bariera wejścia w postaci ceny za nabycie nieruchomości.

Nieruchomości Gdynia – zobacz co dla Ciebie mamy!