Proszę obrócić urządzenie

Blog

23.03.2022

Mieszkanie skrojone na miarę potrzeb seniora. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

W Polsce budownictwo skierowane na potrzeby seniora dopiero zaczyna się rozwijać, ale już można stwierdzić, że w następnych latach będzie zyskiwało na popularności.
Wynika to z faktu, że polskie społeczeństwo starzeje się w ekspresowym tempie, a osoby powyżej 65 roku życia stają się ważnymi klientami kształtującymi popyt na rynku deweloperskim. Bez względu na to, czy stare, czy nowe, mieszkanie dla seniora musi spełniać określone wymagania. Jakie? Dowiesz się w naszym artykule.

Spis treści

Jesień życia spędzona w komfortowych warunkach

Według GUS za 8 lat seniorzy będą stanowić 1/3 społeczeństwa. Taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na rynek nieruchomości, na którym coraz częściej pojawiają się oferty lokali, które będą atrakcyjne dla osób starszych. Chociaż wiele osób powyżej 50 roku życia ma swoje mieszkania lub domy, to często są one za duże lub źle przystosowane do potrzeb seniora. W takim wypadku można zdecydować się na remont aktualnego lokalu lub zakup nowego. W obu sytuacjach najistotniejszy jest komfort życia przyszłego lokatora, wygoda użytkowania przestrzeni mieszkalnej oraz wszelkie udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności.

Aspekty, którymi warto kierować się podczas wyboru mieszkania dla seniora

Wybór mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Czego innego będzie szukać młody singiel, a czego innego rodzina z małymi dziećmi. Swoje potrzeby i wymagania mają także seniorzy. W ich wypadku lista priorytetów wygląda następująco:

  • lokal położony na niższych kondygnacjach lub dostęp do windy;
  • brak elementów architektonicznych, które mogą utrudniać funkcjonowanie;
  • przestronne pomieszczenia bez progów;
  • kabina prysznicowa zamiast wanny;
  • udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Ważna jest również sama lokalizacja mieszkania oraz jego okolica. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, by zapewnić seniorowi wygodę, spokój i bezpieczeństwo.

Komfortowa lokalizacja

Osoby starsze muszą mieć możliwość łatwego dotarcia do ważnych obiektów socjalnych i handlowych. Dlatego przy wyborze mieszkania należy zdecydowanie zwrócić uwagę na okoliczną infrastrukturę. Przed zakupem nieruchomości koniecznie sprawdź okolicę i przekonaj się, jak wygląda dojazd do:

  • przychodni;
  • apteki;
  • sklepów;
  • ważniejszych punktów usługowych (np. banku i poczty).

Zadbaj również o to, aby okolica była spokojna i przyjazna – najlepszym wyborem są strzeżone osiedla rodzinne lub enklawy senioralne. Ważna jest także bliskość terenów zielonych, gdzie senior będzie mógł spacerować. Idealne mieszkania oferuje rynek pierwotny w Gdańsku, np. doskonale skomunikowane i pełne zieleni osiedle Wiszące Ogrody.

Układ mieszkania dostosowany do potrzeb

Lokal senioralny powinien znajdować się na parterze lub na pierwszym piętrze, szczególnie gdy winda w budynku często ulega awariom. Samo mieszkanie musi być przestronne i wygodne do poruszania się dla osób o ograniczonej sprawności, np. na wózku inwalidzkim, czy o balkoniku. W pomieszczeniach nie powinno być wysokich progów lub podestów, a także śliskich powierzchni, które zwiększają ryzyko upadku. Mieszkanie musi być maksymalnie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, tak by senior miał łatwy dostęp do wszystkich jego zakamarków.

Opcje dodatkowe oferowane przez dewelopera

Wiele nowoczesnych osiedli jest zwykle wyposażona w sprzęt, który znacznie ułatwia życie osobom powyżej 60 roku życia. Takie wyposażenie obejmuje podjazdy, windy, poręcze, a nawet specjalne systemy nawigacyjne dla osób niedowidzących. Dlatego wybierając lokal dla osoby starszej, zwróć uwagę na dostępność takich udogodnień.

Senior może kupić nieruchomość w stanie surowym i zlecić jej wykończenie zgodnie ze swoimi potrzebami. Jednak wygodniejszą opcją jest zakupienie w gotowego lokalu, do którego można od razu się wprowadzić. Hossa ma na sprzedaż atrakcyjne mieszkania w Gdyni z możliwością wykończenia „pod klucz”. Nasze lokale znajdują się na przyjaznych osiedlach strzeżonych, pełnych zieleni i dobrze skomunikowanych, np.: Sokółka Zielenisz, czy Wiczlino-Ogród.

Mieszkania w Trójmieście od dewelopera Hossa

Jeśli chcesz kupić mieszkanie dla seniora w Trójmieście, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz w niej lokale spełniające najważniejsze warunki, by zapewnić osobie starszej komfortowe i bezpieczne funkcjonowanie. Nasze osiedla wyróżniają: doskonała lokalizacja, bliskość natury i liczne udogodnienia architektoniczne. Zapraszamy do kontaktu!