Proszę obrócić urządzenie

Blog

19.12.2023

Mieszkanie w centrum czy na przedmieściach – co wybrać?

Planujesz zakup własnego mieszkania? Pierwszą kwestią jest jego położenie. Gdzie szukać ofert? Lepsze będzie centrum czy przedmieścia? Analizujemy zalety i wady tych dwóch rozwiązań oraz przedstawiamy nowe mieszkania od dewelopera w Gdańsku i Gdyni w tych lokalizacjach. Przeczytaj i dokonaj świadomego wyboru.

Spis treści

Wybór lokalizacji – jedna z kluczowych decyzji przy zakupie mieszkania

Od lokalizacji mieszkania zależy nie tylko jego cena, ale także późniejszy komfort wszystkich domowników. Warto wziąć pod uwagę, że własne M to często inwestycja na długie lata. Wiele osób finansuje ją z kredytu hipotecznego, który spłaca przeciętnie od 15 do nawet 25 lat. Dlatego kluczowe jest usytuowanie domu w miejscu najlepiej dopasowanym do stylu życia właścicieli. Niewłaściwa decyzja może stać się powodem wielu problemów z codzienną logistyką – od dojazdów do pracy przez dowożenie dzieci do przedszkola czy szkoły aż po dostęp do potrzebnej na co dzień infrastruktury.

Zalety i wady mieszkania w centrum miasta

Wiele osób decyduje się na lokalizację w centrum. Jej największą zaletą jest swobodny dostęp do rozbudowanej infrastruktury i niewielkie odległości do pokonania. Życie może tutaj toczyć się w niewielkim obrębie, ponieważ w pobliżu domu najczęściej znajdują się żłobki, szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe, sklepy, restauracje, kawiarnie, placówki usługowe, banki, opieka medyczna, apteki itp. Rozwiązanie to szczególnie wygodne jest dla osób, które na co dzień nie korzystają z samochodu. W centrum znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, z których najczęściej można dojechać do każdej dzielnicy i na każde osiedle. Często połączenia na kluczowych liniach są realizowane nawet co kilka minut. Dojazdy do pracy, szkoły lub w inne miejsca stają się wtedy bardzo wygodne.

Jednak mieszkania w centrum mają także słabsze strony. Dużym minusem są korki, które w godzinach szczytu mogą bardzo utrudniać swobodne poruszanie się autem. W większych polskich miastach istnieje również problem bardziej zanieczyszczonego powietrza, co może powodować złe samopoczucie. Rozczarowane mogą być osoby, które cenią sobie ciszę, spokój i dostęp do natury. Przy głównych deptakach, w rynkach i ich okolicach najczęściej każdy wolny skrawek przestrzeni jest wykorzystywany pod zabudowę. To może powodować brak parków i skwerów. Przytłaczające bywa również duże natężenie ruchu pieszego i samochodowego, głośne dźwięki mogące dobiegać do mieszkania z zewnątrz, organizacja w okolicy imprez plenerowych. Ceny za metr kwadratowy nieruchomości w centrum są wysokie. Często dostępne są tutaj lokale z rynku wtórnego, a nie nowe mieszkania od dewelopera, ponieważ w wielu miejscach nie ma już wolnych przestrzeni pod zabudowę.

nowe-mieszkania-gdansk

Zalety i wady mieszkania na przedmieściach

Zakup mieszkania na przedmieściach stanowi swoisty kompromis pomiędzy życiem w mieście a na prowincji. Wielu inwestorów oczekuje ciszy i spokoju, a jednocześnie nie chce rezygnować z dobrych dojazdów oraz dostępu do infrastruktury. Główną zaletą takiej lokalizacji są bardziej kameralne warunki. Ceny są niższe, co pozwala kupić większy lokal przy ograniczonym budżecie. Dużym plusem bywa sąsiedztwo terenów zielonych: lasów, parków oraz skwerków wypoczynkowych zaprojektowanych dla poszczególnych kompleksów budynków. Otoczenie natury i czystsze powietrze sprzyjają spacerom z dziećmi, pozwalają zaplanować wycieczki rowerowe, jazdę na rolkach i inne aktywności bez obaw o narażanie się na smog oraz wszechobecne spaliny.

Taka lokalizacja mieszkania nie jest jednak całkowicie sielankowa. Jej główne wady to:

  • gorsza komunikacja – przystanki są obsługiwane przez mniej linii, transport publiczny dojeżdża rzadziej,
  • brak dostępu do szerokiej oferty edukacyjnej, usługowej, handlowej, gastronomicznej czy rozrywkowej,
  • konieczność odwożenia dzieci do szkół położonych zwykle w centrum.

Jakie atrakcyjne lokalizacje oferuje Trójmiasto?

W ofercie dewelopera Hossa znajdziesz nowe mieszkania w Trójmieście położone zarówno w centrach miast, jak i na ich obrzeżach. Miłośnikom tętniącego życiem Gdańska polecamy inwestycję Garnizon we Wrzeszczu. Wolisz bardziej kameralną lokalizację? Na pewno spodobają Ci się mieszkania na gdańskim osiedlu Wiszące Ogrody. Położenie na obrzeżach zapewnia ciszę, a dobre skomunikowanie (własny przystanek PKM) pozwala na wygodny dojazd do śródmieścia.

Blisko centrum czy z dala od miasta – Ty wybierasz!

Już wiesz, gdzie wolisz mieszkać? W ofercie Hossy znajdziesz nowe mieszkania oraz apartamenty w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia) w różnych lokalizacjach. Poznaj nasze inwestycje, ich otoczenie i specyfikę. Wybierz swoje wymarzone M i ciesz się komfortem na co dzień.