Proszę obrócić urządzenie

Blog

10.03.2022

Na jakim etapie inwestycji warto zakupić mieszkanie?

W Polsce rynek nieruchomości cieszy się ogromnym zainteresowaniem kupujących, a deweloperzy z roku na roku sprzedają coraz więcej mieszkań. Duży popyt sprawia, że większość lokali bardzo szybko znajduje właścicieli, dlatego klienci decydują się na zakup jeszcze zanim powstanie fundament przyszłego budynku. Mieszkanie od dewelopera w Gdańsku czy w Gdyni możesz nabyć na każdym etapie jego powstawania. Pozostaje tylko pytanie, kiedy najlepiej to zrobić? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, koniecznie przeczytaj!

Spis treści

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu

Kupno dowolnej nieruchomości nigdy nie jest decyzją spontaniczną. To bez wątpienia jeden z ważniejszych etapów w życiu każdego człowieka, a niewłaściwy wybór będzie miał na Ciebie wpływ przez kolejne lata. W praktyce zakup mieszkania wymaga przemyślenia wielu aspektów takich jak:

 • Jakiego wybrać dewelopera?
 • Jak sfinansować zakup?
 • W jakiej lokalizacji wybrać lokal?
 • Kiedy kupić mieszkanie?
 • W jakim stanie nabyć nieruchomość?

Szczególnie ta ostatnia kwestia może być problematyczna, a niewiele osób poświęca jej wystarczająco dużo uwagi. Tymczasem deweloperzy często oferują atrakcyjne zniżki na różnych etapach rozwoju inwestycji, dlatego warto bacznie obserwować lokalny rynek nieruchomości.

Etap budowy, a zakup własnego „M”

Deweloperzy mogą sprzedawać mieszkania w dowolnym momencie tworzenia inwestycji – to znaczy, że klient może kupić lokal, który jeszcze nie istnieje, w stanie deweloperskim lub wykończonym „pod klucz”. Bardzo często kupujący zapominają o tym, że każdy z tych wariantów charakteryzuje się koniecznością innego podejścia do ewentualnych prac wykończeniowych, oceny otoczenia itp. Przykładowo, gdy do dyspozycji masz tylko wizualizację lokalu, musisz przyłożyć większą uwagę do wyboru lokalizacji i dokładniej sprawdzić wiarygodność dewelopera. Z kolei w przypadku mieszkania w pełni wykończonego praktycznie od razu będziesz mógł się wprowadzić, nie martwiąc się o długi remont czy konieczność opłacania czynszu w innym miejscu.

Zalety zakupu mieszkania od dewelopera na starcie inwestycji

Zdecydowana większość osób kupuje mieszkania w momencie, gdy inwestycja istnieje tylko na papierze lub jest na wczesnych etapach budowy. Takie rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety – największy wybór lokali i atrakcyjną cenę. To jednak niejedyne pozytywy zakupu czterech kątów zaraz po wystartowaniu projektu:

 • możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich,
 • szeroki wybór miejsc parkingowych,
 • specjalne rabaty z okazji premiery inwestycji.

Trzeba pamiętać również o kilku kwestiach, które warto rozważyć przed zakupem mieszkania na tak wczesnym etapie inwestycji, m.in.

 • braku możliwości obejrzenia mieszkania (do dyspozycji kupujących są wizualizacje),
 • czasie oczekiwania,
 • kosztach związane z równoczesnym wynajmem aktualnego lokalu.
kiedy-kupic-nowe-mieszkanie

W przypadku świeżego, dopiero rozpoczynającego się projektu, wybieraj tylko rzetelne i sprawdzone firmy, ponieważ faktycznie płacisz za ich obietnicę, a nie za istniejący lokal. Dokładnie przeczytaj umowę deweloperską, sprawdź lokalizację budowy czy plany zagospodarowania okolicy. By mieszkanie od dewelopera nie przysporzyło Ci nieprzyjemności w przyszłości, dokładnie weryfikuj ofertę i zapoznaj się z działalnością firmy. Szukaj też polecanych firm jak np. obecny na trójmiejskim rynku od 30 lat deweloper Hossa.

Zalety zakupu mieszkania od dewelopera na końcowym etapie inwestycji

Dla wielu osób zdecydowanie bezpieczniejszą opcją może okazać się kupienie lokalu, gdy budowa jest już blisko ukończenia. Ma to swoje oczywiste zalety:

 • krótszy czas oczekiwania;
 • możliwość obejrzenia mieszkania;
 • brak dodatkowych kosztów kredytu.

Bardzo często na tym etapie deweloperzy również oferują mieszkania w atrakcyjnych cenach lub z dodatkowymi rabatami. Warto mieć na uwadze, że w takim czasie kupujesz więc istniejącą nieruchomość, ale możesz natknąć się na zdecydowanie mniejszy wybór.

Dodatkową zaletą zakupu mieszkania na końcowych etapach inwestycji jest możliwość wyboru lokalu pod klucz i praktycznie natychmiastowego wprowadzenia się. Jest to szczególnie ważne, gdy nie możesz pozwolić sobie na opłacanie wynajmu przez czas oczekiwania na zakończenie budowy.

Nieruchomości w Gdańsku i Gdyni od Hossy

W swojej ofercie mamy nowoczesne i dobrze zlokalizowane nieruchomości na terenie Gdańska i Gdyni, w których możesz kupić mieszkanie w dowolnym stanie i na dowolnym etapie inwestycji. Jeśli szukasz sprawdzonego dewelopera z długoletnim doświadczeniem w realizacji projektów, zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami sprzedaży!