Proszę obrócić urządzenie

Blog

21.10.2022

Najem krótkoterminowy, czyli sposób na dodatkowy dochód

Inwestowanie w nieruchomości ma bardzo wielu zwolenników. Obserwując stale rosnące ceny działek, mieszkań i domów, nikogo nie powinno to dziwić. Jeśli chciałbyś czerpać korzyści z posiadania nieruchomości już teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości, warto rozważyć najem krótkoterminowy. Sprawdź, na czym polega ta forma inwestycji, jak można na niej zarabiać i jakie mieszkania najlepiej wybierać w tym celu.

Spis treści

Różnorodne sposoby na inwestowanie w nieruchomości

Rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany, dlatego sposoby na inwestowanie na nim również mogą być bardzo różnorodne. Niektórzy decydują się na kupno działki czy domu z myślą o tym, że za jakiś czas sprzedadzą swoją nieruchomość z zyskiem. Są też tacy, dla których możliwość mieszkania we własnym domu, a nie w wynajmowanym apartamencie to ogromna korzyść. Inni kupują atrakcyjne mieszkania w dużych miastach, w których znajdują się uniwersytety po to, by wynajmować swoje lokale studentom. Jeszcze inni wybierają najem krótkoterminowy jako najbardziej opłacalną opcję dla siebie.

Najem krótkoterminowy – co dokładnie oznacza?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wynajmu nieruchomości zakłada, że nie będzie on trwał długo, a lokatorzy będą się dość często zmieniać. Lokal nie jest im udostępniany na kilka miesięcy, czy lat, ale na doby. To świetna alternatywa dla hoteli, czy pensjonatów, w których noclegi często są znacznie droższe, a pokoje trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Chętnie korzystają z niej turyści i osoby przebywające w dużych miastach z powodów służbowych. Przebywanie w wynajmowanym mieszkaniu zapewnia im swobodę i poczucie intymności. Wiele osób docenia też dostęp do własnej kuchni i łazienki na wyłączność.
Z analiz przeprowadzonych przez portale branżowe wynika, że zwrot z inwestycji w najem krótkoterminowy w największych polskich miastach, widoczny jest już po około 5 latach. Oczywiście wszystko zależne jest od regularności korzystania z ofert danego mieszkania, jednak to nadal jedna z najlepszych opcji inwestycyjnych na rynku.

Z punktu widzenia właściciela nieruchomości, najem krótkoterminowy może przynosić spore zyski, ale wymaga też nieco zaangażowania. Konieczne będzie na przykład regularne sprzątanie lokalu, wymiana pościeli i uzupełnianie brakujących środków czystości. Jeśli ktoś nie ma czasu ani możliwości, by zająć się tym samodzielnie, konieczne będzie podjęcie współpracy z firmą, która realizuje tego typu usługi, a to z kolei będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ponadto trzeba też pomyśleć o dogodnej formie przekazywania kluczy kolejnym najemcom. Tu dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie specjalnej samoobsługowej skrytki zamykanej i otwieranej przy użyciu kodu.

najem-krotkoterminowy

Opcja opłacalna w turystycznych miejscowościach

Aby mieć pewność, że chętnych do wynajmu nie zabraknie, najlepiej zdecydować się na zakup nieruchomości w górskich lub nadmorskich kurortach, takich jak Gdańsk, czy Gdynia. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mniejsze miejscowości położone w pięknych okolicznościach przyrody, na przykład w pobliżu jezior lub lasów. Bliskość atrakcji turystycznych sprawia, że turyści pojawiają się tam praktycznie przez cały rok. Część z nich szuka noclegów w hotelach, są jednak i tacy, którzy zdecydowanie bardziej cenią sobie spokój i intymność, jakie zapewnia przebywanie w prywatnym lokalu. Jak podają różnorodne źródła, jeżeli nieruchomość będzie wynajmowana każdego dnia w roku, inwestujący w turystycznych regionach mogą liczyć nawet na zwrot już po niemalże ponad roku!

Nowe mieszkania również pod najem krótkoterminowy

Aby zainteresować potencjalnych najemców swoją nieruchomością, jej wybór bynajmniej nie powinien być przypadkowy. Warto zdecydować się na nowe mieszkania, których standard jest odpowiednio wysoki. Wprawdzie wiąże się to z nieco większym wydatkiem niż zakup apartamentu z drugiej ręki, jednak odpowiednio wyższy czynsz najmu pozwoli szybko odzyskać zainwestowane pieniądze. Kluczowe znaczenie ma też lokalizacja konkretnej inwestycji mieszkaniowej. Największym zainteresowaniem wśród wynajmujących cieszą się nieruchomości położone w centrach miast, z dobrym dojazdem do najważniejszych atrakcji turystycznych czy centrów biznesowych, zależnie od celu konkretnego pobytu. Projektanci aranżujący mieszkania i planujący nowe osiedla zwykle pamiętają również o odpowiedniej ilości terenów zielonych i bliskości kawiarni, czy restauracji, a to kolejny duży atut.

Inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku i Gdyni od dewelopera Hossa

W poszukiwaniu idealnego mieszkania pod najem krótkoterminowy warto zwrócić uwagę na nowe inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku i Gdyni prowadzone przez Grupę Inwestycyjną Hossa. To nieruchomości położone w atrakcyjnych turystycznie miejscach, wykończone w bardzo wysokim standardzie i wykończone z najwyższą starannością.