Proszę obrócić urządzenie

Blog

02.01.2024

O czym pamiętać, szukając lokalu użytkowego pod działalność gastronomiczną?

Chcesz otworzyć restaurację, fast food lub inną działalność gastronomiczną? Bardzo ważny jest nie tylko pomysł na menu i jakość podawanego jedzenia, ale także lokalizacja. Jak znaleźć najlepszy lokal użytkowy w Gdańsku, Gdyni lub innym polskim mieście? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Przeczytaj i uniknij błędów!

Spis treści

Jak znaleźć idealny lokal pod restaurację? Doradzamy!

Restauracja to specyficzny biznes, który wymaga spełnienia wielu warunków formalnych. Musisz dostosować się do obowiązujących przepisów i wytycznych sanepidu, straży pożarnej oraz inspektoratu budowlanego. O wszystkich tych kwestiach warto pomyśleć już na etapie poszukiwania nieruchomości. Lokal usługowy, w którym otworzysz działalność gastronomiczną, musi być na tyle przestronny, ale dało się w nim wydzielić strefę zaplecza (kuchnia, spiżarnia) oraz salę dla gości.

Dobra lokalizacja – klucz do sukcesu Twojej działalności

Pierwszą kwestią podczas poszukiwań powierzchni pod restaurację jest wybór lokalizacji. Najlepszy będzie lokal użytkowy położony w ruchliwych punktach miasta. Ważne, aby był dobrze widoczny z ulicy, a budynek zachęcał do wejścia. Bardzo ważny jest dostęp do parkingów oraz możliwość dojazdu komunikacją miejską.

Miejsce dopasuj również do grupy docelowej. Restauracje typu fast food czy pizzerie dobrze sprawdzają się w pobliżu szkół średnich i uczelni, akademików, pubów, klubów, dyskotek. Na starym mieście wielu restauratorów celuje głównie w turystów, dlatego taka lokalizacja idealnie sprawdza się do podawania przysmaków regionalnych. W otoczeniu banków i biur możesz otworzyć lokal podający lunche, a na nowych osiedlach świetnie sprawdzi się bar z domowymi obiadami (w tym na wynos).

Dostosowanie lokalu pod gastronomię – jakie warunki musi spełniać?

Przystosowanie powierzchni na potrzeby gastronomii wymaga spełnienia szeregu warunków:

  • wysokość pomieszczeń – stała kuchnia musi mieć minimum 3,3 m, a miejsce pracy tymczasowej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne 2,5 m. Pomieszczenie produkcyjne może mieć wysokość 2,5 m pod warunkiem zainstalowania mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji (zgodę musi wtedy wyrazić jednak sanepid),
  • liczba wejść – w przypadku jednego wejścia musisz przyjmować towar wyłącznie poza godzinami otwarcia lokalu (procedura rozdzielności czasowej),
  • sieć wodno-kanalizacyjna – gdy na danym terenie nie ma sieci wodno-kanalizacyjnej, dopuszcza się korzystanie ze studni głębinowej i szamba. Woda zawsze musi spełniać wymagania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7.12.2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
  • oświetlenie – w pomieszczeniu produkcyjnym muszą być okna. Zgodę na odstępstwo od tej reguły musi wydać Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z Okręgowym Inspektoratem Pracy,
  • powierzchnia – gdy lokal nie pozwala wydzielić wszystkich niezbędnych pomieszczeń, możesz zrezygnować z obróbki wstępnej (musisz kupować obrane warzywa), zmywalni (dania podawaj w naczyniach jednorazowych), toalety dla personelu (podpisz umowę z inną firmą na jej użyczenie – odległość nie może jednak przekraczać 75 m).
lokal-na-wynajem

Kupno czy wynajem? Zadbaj o uczciwe warunki umowy!

Lepszym rozwiązaniem będzie lokal na sprzedaż czy wynajem? Wszystko zależy od twojego budżetu, zdolności kredytowej oraz tego, czy z biznesem chcesz związać się na wiele lat. Zakup gwarantuje własną nieruchomość i możliwość jej późniejszego odsprzedania. Wynajem pozwala zaś sprawdzić, czy dane miejsce rzeczywiście jest dobre pod restaurację.

Przed podpisaniem umowy najmu zawsze sprawdź:

  • czy powierzchnia ma status lokalu użytkowego,
  • jaka działalność była w tym miejscu prowadzona,
  • dlaczego poprzedni właściciele zrezygnowali z restauracji,
  • czy odpowiednio często są odbierane śmieci (musi być także zapewniona powierzchnia na pojemniki z odpadami),
  • stan instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej).

Szukasz lokalu w Trójmieście na rozwój swojego biznesu?

Planujesz otworzyć restaurację w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)? Zapraszamy! W ofercie dewelopera Hossa znajdziesz atrakcyjne lokale użytkowe na sprzedaż oraz wynajem. Są to nowe nieruchomości deweloperskie w atrakcyjnych lokalizacjach. Wiele z nich sprawdzi się pod prowadzenie gastronomii. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy pomogą ci podjąć najlepszą decyzję.