Proszę obrócić urządzenie

Blog

22.12.2022

Rachunek powierniczy. Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Planujesz zakup mieszkania w Gdyni lub Gdańsku? Zastanawiasz się jednak, czy wpłacając deweloperowi pieniądze na planowaną inwestycję, są one w pełni bezpieczne? Twoje środki chroni rachunek powierniczy. Czym on jest i co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Spis treści

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym?

To świetnie, ale najpierw przeczytaj ten artykuł do końca! W minionych latach zdarzało się, że osoby, które podpisywały umowy z deweloperami na zakup mieszkania, traciły wpłacone już pieniądze na skutek np. jego upadłości czy niewypłacalności. To wymusiło na rządzących wprowadzenie dodatkowej ochrony dla klientów. Tak oto w celu zabezpieczenia wpłacanych środków na poczet zakupu mieszkań z rynku pierwotnego powstały mieszkaniowe rachunki powiernicze. Kto może je otwierać i jakie są ich rodzaje? Odpowiadamy!

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie interesów kupującego

Rachunki powiernicze powstały w celu zabezpieczenia wpłacanych przez klienta pieniędzy deweloperowi na zakup realizowanej inwestycji. Na straży tych środków stoją banki. To one prowadzą rozliczenia z klientami, którzy zakupili mieszkania w trakcie realizacji czy te dopiero planowane. Deweloperowi zostają wypłacone pieniądze z indywidualnego rachunku powierniczego, dopiero po spełnieniu określonych w umowie wymagań – w transzach lub jednorazowo. Wszystko zależy od rodzaju konta. Mogą tam być zdeponowane pieniądze własne inwestora lub te pozyskane z kredytu hipotecznego.

 Dwa rodzaje rachunku powierniczego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje rachunków powierniczych:

  • otwarty – z gwarancją ubezpieczeniową, z gwarancją bankową i bez gwarancji,
  • zamknięty.

Oba zabezpieczają interesy kupującego. Różnica między nimi polega na możliwości korzystania ze środków, jakie zostały na nich zgromadzone. Deweloper może z nich korzystać tylko w określonym celu i czasie – do wybudowania mieszkań i domów.

Deweloperzy dość często dodatkowo zabezpieczają rachunki powiernicze otwarte w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. To rozwiązanie na wypadek, gdy pobrał on już pieniądze, ale nie dokończył budowy, a pozostałe środki nie pokrywają roszczeń inwestora. Gwarancja działa, gdy deweloper ogłosił upadłość, a także, gdy nie wywiązał się on z umowy i klient chce od niej odstąpić. Z rachunku otwartego można wypłacać środki tylko zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem – po zakończeniu każdego etapu budowy. Transze nie mogą być mniejsze niż 10% i nie większe niż 25% kosztów całego projektu.

Fundusze zdeponowane na rachunku powierniczym zamkniętym mogą być wypłacone tylko jednorazowo – po zakończeniu całej inwestycji i tylko po przeniesieniu na nabywcę prawa własności do mieszkania – po podpisaniu przez inwestora aktu notarialnego.

rachunek-powierniczy-informacje

Otwarty czy zamknięty rachunek powierniczy?

Zarówno rachunek powierniczy otwarty, jak i zamknięty chronią inwestora przed ewentualną utratą pieniędzy. W przypadku upadłości dewelopera nabywcy nieruchomości otrzymują zwrot wszystkich zgromadzonych środków. Deweloperzy jednak bardziej cenią sobie rachunek otwarty. Jest to dla nich wygodne o tyle, że po sfinalizowaniu każdego etapu prac budowlanych, mogą na bieżąco wykorzystywać dostępne tam środki i finansować inwestycję. To pozwala zachować płynność finansową firmy.

Rachunek zamknięty zaś uniemożliwia budującemu korzystanie ze zgromadzonych na koncie funduszy. Musi on finansować inwestycje ze środków własnych lub z zaciągniętych kredytów, które niestety są z reguły wysoko oprocentowane. To w znacznym stopniu podnosi koszt inwestycji i zwiększa ryzyko utraty płynności finansowej.

Koszty i prowizje za prowadzenie rachunku powierniczego ponosi deweloper. Zależą one od rodzaju zabezpieczania i umowy zawartej z bankiem. Oczywiście opłaty w przypadku rachunku otwartego są wyższe w porównaniu do zamkniętego. Jest to między innymi związane z obciążeniem dewelopera za pracę rzeczoznawców bankowych, którzy muszą na bieżąco kontrolować przebieg prac na budowie. Nabywcy mieszkań mają dostęp do informacji o dokonywanych na ich koncie operacjach finansowych.

Mieszkania w Gdańsku i Gdyni od dewelopera Hossa

To najlepsze rozwiązanie! Bez względu na to, czy potrzebujesz małej kawalerki dla singla, przestronnego apartamentu, czy dużej posiadłości dla kilkuosobowej rodziny, nasz zespół specjalistów pomoże Ci znaleźć wymarzoną nieruchomość. Masz pytania dotyczące aktualnej oferty mieszkań na sprzedaż zlokalizowanych w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie? Chętnie na nie odpowiemy – serdecznie zapraszamy do kontaktu.