Proszę obrócić urządzenie

Blog

02.11.2023

Sprawdź, czy możesz wziąć kredyt 2% na zakup mieszkania

Interesują Cię nowe mieszkania w Gdańsku lub Gdyni? Dzisiaj na blogu Hossa bierzemy pod lupę Bezpieczny Kredyt 2% na zakup pierwszego M. Przeczytaj i poznaj ogólne zasady oraz dotychczasowe statystyki obrazujące zainteresowanie tym programem. Dowiedz się również, kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać oraz jak szybko znaleźć lokal spełniający stawiane wymogi.

Bezpieczny Kredyt 2% – szansa na własne mieszkanie

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że wielu Polaków startujących w dorosłość ma ogromny problem z zakupem własnego mieszkania. Celem programu jest pomoc w spełnieniu marzenia o samodzielności.

Statystyki pokazują ogromne zainteresowanie Kredytem 2%, który wystartował 3 lipca 2023 roku:

  • we wrześniu 2023 złożono 36,59 tys. wniosków o kredyt hipoteczny, co oznacza wzrost aż o 169,5% względem analogicznego okresu w 2022 roku,
  • względem września 2022 liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 248,8%,
  • średnia wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych to 417,36 tys. zł,
  • wartość udzielonych kredytów 2% już przekroczyła plan na 2023 rok (obecnie są udzielane ze środków na 2024 rok, a szacunkowe wyliczenia wskazują, że mogą one wyczerpać się już w I kwartale przyszłego roku),
  • łączna kwota udzielonych kredytów sięgnęła 6,9333 mld zł przez 3 miesiące obowiązywania programu, a liczba podpisanych przez ten czas umów to 17 548.

Na czym polega program Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% to element programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego celem jest ułatwienie Polakom zakupu na własność pierwszej nieruchomości. Daje on możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach, czyli z oprocentowaniem 2% przy 120 pierwszych ratach. Dzięki temu przez 10 lat kredytobiorca będzie miał niższe miesięczne koszty (2% + prowizja oraz marża – ta ostatnia nie może przekraczać maksymalnej wartości wyliczonej według wzoru podanego w ustawie). Różnica jest pokrywana z budżetu państwa. Po upływie 10 lat wysokość oprocentowania będzie wyliczana zgodnie z aktualnie stosowaną polityką banku.

Kto i na jakich warunkach może wziąć Bezpieczny Kredyt 2%?

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% może skorzystać każda osoba do ukończenia 45. roku życia, która kupuje swoją pierwszą nieruchomość (lub chce zacząć jej budowę). Warunkiem jest więc brak posiadania na własność:

  • mieszkania,
  • domu,
  • spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Gdy kredyt chce zaciągnąć małżeństwo lub rodzice posiadający wspólne dziecko, powyższy warunek musi spełnić minimum jedna osoba. Za pozyskane pieniądze można kupować zarówno nowe mieszkania od dewelopera, jak i lokale czy domy z rynku wtórnego. Warunkiem jest obowiązek zamieszkania w ciągu 24 miesięcy w kredytowanej nieruchomości.

Maksymalna wysokość kredytu dla singli wynosi 500 tys. zł, a dla małżeństwa lub rodziców z co najmniej jednym wspólnym dzieckiem 600 tys. zł (bez limitu cen za m2). W większości banków minimalna kwota kredytu z dopłatą wynosi 100 tys. zł.

Nie obowiązuje tutaj minimalny wkład własny – można zadłużyć się nawet na 100% wartości nabywanego mieszkania (zabezpieczenie przejmuje wtedy Bank Gospodarstwa Krajowego – nie może ono przekroczyć 100 tys. zł). Maksymalny wkład własny to 200 tys. zł. W praktyce singiel na preferencyjnych warunkach może więc zakupić nieruchomość kosztującą do 700 tys. zł, a rodzina do 800 tys. zł. Wyjątkiem jest zabezpieczenie nieruchomością gruntową niezabudowaną (wtedy łączna wartość kredytu 2% i działki nie może być wyższa niż 1 mln zł).

Jak szybko znaleźć mieszkanie spełniające warunki programu?

O możliwości zakupu mieszkania z Bezpiecznym Kredytem 2% decyduje spełnienie warunków dotyczących maksymalnej ceny lokalu. Ogromne zainteresowanie dopłatami sprawia, że na rynku trudno znaleźć odpowiednie M. Na stronie naszego biura przygotowaliśmy zakładkę ze specjalnymi ofertami, gdzie oznaczyliśmy nowe mieszkania w Gdańsku i Gdyni, które możesz nabyć w ramach programu.

Chcesz kupić mieszkanie w Trójmieście? Postaw na sprawdzonego dewelopera!

Zainteresowała Cię możliwość zakupu pierwszego lokalu za Kredyt 2%? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi inwestycjami. Hossa oferuje nowe mieszkania od dewelopera w Trójmieście. W naszej bazie znajdziesz nieruchomości w Gdańsku i Gdyni różniące się lokalizacją, metrażem, liczbą pomieszczeń, rozkładem itd. Poznaj nasze najnowsze oferty i razem z nami dobierz lokum, które idealnie spełni Twoje indywidualne potrzeby.