Proszę obrócić urządzenie

Blog

09.12.2022

Sprawdź, dlaczego warto kupić mieszkanie na koniec roku kalendarzowego

Kupno wymarzonego mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków. Wielu z nich, aby to się ziściło, decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nowy rok często niesie za sobą zmiany na rynku deweloperskim – wyższe ceny, zmiany w oprocentowaniu kredytów czy zmienny procent wkładu własnego. Dlatego rozważ zakup mieszkania na koniec roku kalendarzowego. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić!

Spis treści

Zakup własnego „M” – jedna z najważniejszych życiowych decyzji

To prawda! Galopująca inflacja, ciągle rosnące stopy procentowe, trudna sytuacja gospodarcza – to zaledwie kilka czynników, które decydują o rosnących cenach nowych nieruchomości. Dlatego wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy koniec roku kalendarzowego jest dobrym okresem na inwestycję we własne „cztery kąty”? A może jednak przeczekać trudny okres? Podpowiadamy – sprawdź, dlaczego warto kupić mieszkanie właśnie teraz.

Jak koniec roku, to ożywienie na rynku nieruchomości

To fakt, rynek nieruchomości z końcem roku się ożywia. Wpływa na to m.in. wzrost wynagrodzeń czy zwyczajowe obniżanie stóp procentowych. I choć to czynniki zmienne, które w dużej mierze zależą od wzrostu gospodarczego, wiele osób, które planowały zakup nowego mieszkania, a z różnych powodów dotychczas tego nie zrobiły, spieszą się, aby sfinalizować transakcję. To też doskonały moment, aby poszukać okazji cenowych.

Zakup mieszkania na koniec roku się opłaca!

Na rynku z roku na rok jest coraz mniej nieruchomości do wynajęcia, a ich ceny są dużo wyższe niż jeszcze rok temu. I choć ekonomiści przewidują, że ceny za metr kwadratowy nowych mieszkań w największych miastach, np. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni czy w Krakowie mogą jeszcze wzrosnąć, niewątpliwie warto rozważyć zakup własnego „M” właśnie teraz. Może być to również doskonała forma zarobku. Jeśli przeznaczysz, np. nieruchomość na wynajem, inwestycja stosunkowo szybko się zwróci.

Koniec roku dla wielu osób może się okazać idealnym momentem na finalizację transakcji mieszkaniowej. Łatwiej oszacować swoje finansowe możliwości, podsumować to, jakimi środkami dysponują oraz zaplanować w domowym budżecie przyszłe wydatki związane z zakupem nieruchomości. Często zdarza się, że także banki na koniec roku przygotowują atrakcyjne promocje związane z różnego rodzaju zobowiązaniami kredytowymi, które w dzisiejszej rzeczywistości bywają niezbędne przy tak dużej inwestycji.

nowe-mieszkanie

Okazje cenowe u dewelopera

Rosnąca inflacja i wysokie stopy procentowe często skłaniają potencjalnych nabywców do wstrzymania się od inwestycji w nowe mieszkanie. Liczą oni, że sytuacja się ustabilizuje. Deweloperzy jednak walczą o uwagę i często proponują mu atrakcyjne rozwiązania oraz promocje na zakup nieruchomości.

Warto wiedzieć także o tym, że gotowe mieszkania czekające na klientów są rzadkością i nigdy nie ma pewności (zwłaszcza w przypadku największych polskich miast), czy pula będzie się sukcesywnie zwiększać. Odkładanie decyzji o zakupie mieszkania w Gdańsku, Gdyni czy innym większym mieście nie jest więc dobrym rozwiązaniem w szerszej perspektywie.

Jeśli jeszcze wahasz się, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy nowe, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim wiedz, że stare budownictwo to często przestarzałe technologie – tzw. wielka płyta. Lepiej zainwestować w nowo wybudowany lokal. Zapłacisz trochę więcej, ale Twoja nieruchomość nie straci na wartości, a rachunki za eksploatację będą dużo niższe niż za mieszkanie z rynku wtórnego – w starym budownictwie.

Czas na nowy początek

Decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera jeszcze w tym roku, masz pewność, że cena nie wzrośnie. Dodatkowo zyskujesz kilka miesięcy na wykończenie oraz umeblowanie i na wiosnę wprowadzać się do własnego nowego „M”. Atutem jest te to, że masz do wyboru wiele atrakcyjnych lokalizacji na świetnie skomunikowanych osiedlach w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie.

Z uwagi na wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także wyposażenia wnętrz, może się okazać, że jeśli je kupisz jeszcze w tym roku, sporo zaoszczędzisz.

Nowe mieszkania w Gdańsku i Gdyni

Zakup nieruchomości to z pewnością decyzja, którą trzeba przemyśleć. Pamiętaj jednak, że zawsze to dobra inwestycja i lokata kapitału. Dlatego, jeśli szukasz własnego „M” w Gdańsku lub Gdyni i zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, koniecznie skontaktuj się z deweloperem Hossa. Oferujemy gotowe mieszkania po klucz, ale nie tylko. Są one w pełni dopasowane do różnorodnych potrzeb. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, pomożemy też w znalezieniu najkorzystniejszej formy finansowania. Zapraszamy do współpracy.