Proszę obrócić urządzenie

Blog

14.02.2020

Stan deweloperski czy wykończenie pod klucz – na co warto się zdecydować

W ofertach sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów, można znaleźć informacje, że są to np. mieszkania w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz. Która opcja będzie lepsza dla klienta? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wymaga wskazania, co właściwie oznaczają oba określenia standardu wykończenia lokalu mieszkalnego.

Stan deweloperski

Jeśli w ogłoszeniu nieruchomości znajduje się określenie, że mieszkanie jest w stanie deweloperskim, musimy mieć świadomość, że lokal jest przygotowany pod mające się dopiero rozpocząć prace wykończeniowe. Pozostają one więc w gestii kupującego i na jego rachunek będą one realizowane.

Nieruchomości w stanie deweloperskim powinny mieć przygotowane ściany – otynkowane, gotowe do malowania czy tapetowania. Do tego wylewkę podłogową, wstawioną stolarkę drzwiową i okienną, grzejniki, wentylację oraz najważniejsze instalacje: grzewczą, elektryczną oraz wodno‑kanalizacyjną. Jeśli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy liczyć się z kosztami związanymi z wykończeniem. Dobrze jest przy odbieraniu takiego mieszkania skorzystać z pomocy eksperta budowlanego, który oceni, czy wszystkie wykonane prace spełniają obowiązujące standardy.

Mieszkanie pod klucz

Wykończenie mieszkania pod klucz oznacza, że do takiego lokalu od razu można się wprowadzać. Zwykle takie mieszkanie będzie miało pomalowane ściany, położone podłogi – parkiety, panele czy płytki, wraz z listwami, zamontowane drzwi wewnętrzne, jak i pełną zabudowę łazienki i kuchni. W wielu przypadkach lokale w stanie pod klucz będą umeblowane, a nawet udekorowane.

Na co się zdecydować?

Jeśli zależy nam na zindywidualizowanej aranżacji pomieszczeń domowych, wybierzmy mieszkanie w stanie deweloperskim. Jego zaletą jest też i to, że zwykle jest ono tańsze od lokali gotowych do zamieszkania. Natomiast wybór mieszkania pod klucz polecany jest tym osobom, które chcą możliwie jak najszybciej wprowadzić się do nowego lokum.