Proszę obrócić urządzenie

Blog

27.07.2020

Styl industrialny – czy nadal jest w modzie?

Industrialny styl aranżacji wnętrz powstał w latach 50. XX wieku, a za jego ojczyznę uważane są Stany Zjednoczone. Nie był on wynikiem fantazji projektantów, ale pojawił się z realnej potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk. Początkowo miały one posłużyć jako wnętrza komercyjne, ale z czasem okazało się, że mają też potencjał mieszkaniowy. Tak powstał na terenie USA zupełnie nowy kierunek w architekturze wnętrz, a dziś, po 70 latach od chwili pojawienia się stylu industrialnego w dekoracjach pomieszczeń mieszkalnych, nic nie wskazuje na to, byśmy mieli porzucić fabryczne wnętrza.

Przymus czy wolność i artyzm

W połowie ubiegłego stulecia styl industrialny powstał jako swoisty przymus. Z czasem jednak industrialne wnętrza zapewniające przestrzenność stały się synonimem niczym nieskrępowanej wolności. Dziś z kolei kojarzymy je z luksusowymi loftami. Mają one swój urok, są jedyne w swoim rodzaju, piękne, choć pełne sprzeczności. Z jednej strony styl industrialny hołduje zasadzie surowości w dekoracjach, z drugiej – dużo w nim eklektyzmu.

Popularność stylu industrialnego

Modę na styl industrialny wypromowali artyści, którzy we wnętrzach pofabrycznych urządzali swoje pracownie połączone z częścią mieszkalną i salą wystawową. Wystarczy wspomnieć o zlokalizowanym w  Nowym Jorku atelier Andy`ego Warhola. Znajdowało się ono w dawnej wytwórni kapeluszy Silver Factory, a w jego wnętrzach spotykała się niegdyś śmietanka nowojorskich przedstawicieli świata kultury i sztuki.

W Polsce, na tle USA i Europy Zachodniej, wystrój wnętrz w stylu industrialnym stał się popularny dosyć późno. Miało to miejsce dopiero w latach 90. XX wieku i dziś, pomimo upływu ponad ćwierćwiecza, nadal istnieje szerokie grono zwolenników tego nurtu w aranżowaniu wnętrz. Eksponuje się w nim surowe wyposażenie i umiejętnie zagospodarowuje pomieszczenia, aby pomiędzy nimi było możliwie jak najmniej podziałów.

Obecnie można nawet pokusić się o stwierdzenie, że lata 20. XXI wieku to kolejna złota era stylu industrialnego w pomieszczeniach – tak mieszkalnych, jak i komercyjnych. Otwarte przestrzenie, duże okna dające doskonałe doświetlenie wnętrz światłem naturalnym, jak i surowe elementy wykończeniowe jak beton, cegły czy metal to główne cechy stylu loftowo‑industrialnego.

Nieruchomości Gdynia – zobacz co dla Ciebie mamy!