Proszę obrócić urządzenie

Blog

09.06.2022

Wiarygodność to podstawa. Jak sprawdzić dewelopera?

Własne mieszkanie to poważna i długoterminowa inwestycja, którą należy dobrze przemyśleć i przeanalizować. Wybór niewłaściwego dewelopera może oznaczać poważne starty finansowe i niepotrzebny stres. Jeśli chcesz tego uniknąć, przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się, jak sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości.

Spis treści

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu

Zakup nieruchomości to jeden z kamieni milowych w życiu każdego człowieka. Taką decyzję należy dokładnie przemyśleć, a samo kupno mieszkania to długi proces, który obejmuje załatwienie wielu spraw m.in.:

 • poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości;
 • pozyskanie kredytu w banku;
 • podpisanie niezbędnych dokumentów.

Na tej liście obowiązkowo musi znaleźć się także skrupulatne sprawdzenie wiarygodności dewelopera inwestycji. Dzięki temu unikniesz trafienia na nieuczciwą i nierzetelną firmę, a także rozczarowania przy odbiorze lokalu.

Wiarygodny deweloper – sposoby na sprawdzenie

Oczywiście im bardziej doświadczony deweloper, tym lepiej. Im dłużej istnieje, tym więcej można dowiedzieć się różnych informacji o jego działalności:

 • od ilu lat jest obecny na rynku oraz co i gdzie budował;
 • w jakich cenach sprzedaje nieruchomości;
 • czy często opóźnia realizację projektów;
 • jak szybko reaguje na uwagi klientów;
 • jaka jest jakość gotowego obiektu,
 • czy jest na liście Polskiego Związku Firm Deweloperskich,
 • czy na jego koncie można znaleźć nagrody za zrealizowane już inwestycje.

Takie informacje powinny być dostępne przede wszystkim na stronie dewelopera, ale warto też poszukać na różnego rodzaju forach i portalach poświęconych tematyce nieruchomości. Nie można jednak zapominać, że każą z opinii dobrze jest zweryfikować, ponieważ często te negatywne nie wynikają z realnych błędów, a subiektywnych odczuć czy nieporozumień.
Dobrym pomysłem jest również znalezienie innych obiektów firmy i sprawdzenie ich osobiście. Być może nawet uda Ci się spotkać aktualnych lokatorów, którzy podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Zrealizowane inwestycje

Informacje o już wybudowanych inwestycjach, a także o zakłóceniach w harmonogramie ich realizacji możesz znaleźć w sieci. Jednorazowe opóźnienie w historii firmy może być dopuszczalne, jeśli przy tym zostały zachowane inne standardy niezawodności. Jeśli jednak deweloper systematycznie narusza terminy oddania obiektów, a przy tym realizowane inwestycje są niejakościowe, jest to dla Ciebie znak, że lepiej nie podpisywać z nim umowy.

Niepokój powinien też budzić brak danych na stronie dewelopera na temat:

 • lokalizacji inwestycji;
 • aktualnych cen mieszkań;
 • rozkładów i powierzchni.

Wiarygodny deweloper nie ma nic do ukrycia, a na jego stronie znajdziesz oświadczenie projektowe i pozostałą dokumentację, ceny, wszelkie dane dotyczące parametrów mieszkań w budowie: materiały, ilość kondygnacji, powierzchnie itp. Dowiedz się, jak robimy to w Hossie.

deweloper-wiarygodnosc-inwestycja

Wizerunek dewelopera w sieci

Po ocenach kupujących, którzy już wprowadzili się do nowych mieszkań, możesz ocenić jakość wykonania i wykończenia. Pamiętaj, że opinie zamieszczone na stronie wykonawcy w większości zawsze będą pozytywne, dlatego większą uwagę zwracaj na recenzje zamieszczane na zewnętrznych portalach. Szczegółowe opinie znajdziesz:

 • na specjalnych forach;
 • na stronach internetowych;
 • w opiniach Google;
 • w grupach osiedli mieszkaniowych w sieciach społecznościowych.

Całkowity brak neutralnych lub negatywnych ocen również może budzić pewne wątpliwości – zwłaszcza jeśli deweloper zrealizował już kilka dużych projektów.

Niektóre strony pozwalają przedstawicielowi firmy udzielać odpowiedzi na reklamacje, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak komunikuje się ona z klientami i reaguje na negatywne komentarze, a także, czy jest gotowa rozwiązać zaistniały problem.

Analiza umowy oraz sytuacji finansowej dewelopera

Informacje o finansowej sytuacji dewelopera znajdziesz przede wszystkim w KRS – w dziale 3. zapoznaj się z informacjami dotyczącymi rocznych sprawozdań finansowych, a w dziale 4. z danymi o istniejących zaległościach firmy. Możesz także złożyć w ZUS i Urzędzie Skarbowym odpowiedni wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości w składkach i opłatach dewelopera.

Ostatni sposób ustalenia wiarygodności firmy deweloperskiej stosowany jest na etapie podpisywania umowy. Twój dokument musi koniecznie wskazywać datę oddania nowego budynku, adres i numer katastralny obiektu, piętro, układ i powierzchnię mieszkania, jego numer wstępny.

Deweloper Hossa – łączymy profesjonalizm i zaufanie

Jako sprawdzony i doświadczony deweloper w Gdańsku i Gdyni mamy w swoim dorobku najbardziej nowoczesne i pięknie zlokalizowane inwestycje w Trójmieście – Garnizon, Fort Forest czy Wiszące Ogrody. Tworzymy mieszkania skrojone do każdych potrzeb. Szukasz lokalu dla siebie? Poznaj naszą ofertę!