Proszę obrócić urządzenie

Blog

07.04.2023

Zakup lokalu użytkowego – sposób na pomnażanie Twojego kapitału!

Jeśli szukasz sposobu na opłacalne ulokowanie środków, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Opowiadamy w nim o jednej z najpewniejszych form lokaty kapitału zapewniającej rentowność na poziomie 7-10%. Właśnie taki dochód, według dostępnych szacunków, przynosi inwestycja w lokal użytkowy. To bardzo dobra alternatywa dla zakupu mieszkania na wynajem. Poznaj jej zalety i dowiedz się, co brać pod uwagę przy wyborze tego rodzaju nieruchomości.

Spis treści

Inwestycja w nieruchomość

W dobie wysokiej inflacji wiele osób szuka sposobów na korzystne ulokowanie pieniędzy. Nie od dziś wiadomo, że jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie jest zakup nieruchomości. To nie tylko świetna lokata kapitału, ale też sposób na zyskanie, czasem nawet bardzo preferencyjnych, przychodów. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji w lokal użytkowy w Gdyni lub w Gdańsku, najpopularniejszych miast na Pomorzu. Zysk będzie tym większy, im lepiej wybierzesz obiekt.

Lokal użytkowy, czyli alternatywa dla zakupu mieszkania

W naszym kraju wciąż ogromną popularnością cieszy się zakup mieszkań na wynajem. Dlaczego? Ponieważ ich wartość w porównaniu z ceną lokali użytkowych jest zwykle niższa. Oznacza to konieczność poniesienia mniejszych kosztów inwestycyjnych na start. Jest jednak sporo powodów, dla których można powiedzieć, że kupno nieruchomości przeznaczonej pod najem dla firm jest wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie czasu okazuje się, że to zdecydowanie lepsza inwestycja, mimo tego, że początkowo może wymagać większego nakładu finansowego.

Czy to znaczy, że nie warto kupować mieszkania z myślą o najmie? Nie. Dla osób, które mają ograniczone środki inwestycyjne może to być bezpieczniejsza opcja. Sprawdzi się także w sytuacji, w której docelowo nieruchomość ma stać się własnością dziecka. Do czasu kiedy dorośnie, lokum będzie źródłem dodatkowych przychodów, a z czasem trafi w ręce ostatecznego użytkownika.

Zalety posiadania lokalu użytkowego na wynajem

Co mimo wszystko przemawia za rozważeniem zakupu lokalu użytkowego zamiast mieszkania na wynajem? To pierwsze rozwiązanie ma szereg zalet. Najważniejsze z nich to:

  • szybszy zwrot inwestycji,
  • wyższe miesięczne przychody z najmu,
  • brak konieczności wykończenia nieruchomości – zwykle zajmuje się tym wynajmujący, dzięki czemu może dostosować ją do swojej działalności,
  • łatwiejsze wypowiedzenie umowy – w grę nie wchodzi ustawa o ochronie praw lokatorów,
  • możliwość sprzedania obiektu wraz z działającym już na terenie nieruchomości interesem – jeśli zajdzie taka potrzeba,
  • większość napraw i ulepszeń spoczywa na barkach wynajmującego.

Podsumowując, osoba decydująca się na kupno lokalu użytkowego ma mniej obowiązków wobec najemcy i wyższe przychody z inwestycji. Zyskuje więc nie tylko większe miesięczne środki finansowe, ale też czas.

Kolejnym ważnym atutem wynajmu nieruchomości komercyjnej jest fakt, że zazwyczaj ma on charakter długofalowy. W przypadku mieszkań na ogół podpisuje się umowę na rok. Tymczasem firmy preferują kontrakty 5-letnie albo i dłuższe. Jeśli jeszcze mądrze wybierzesz lokalizację, to nie tylko będziesz mógł przebierać w potencjalnych najemcach, ale też łatwiej wynegocjujesz dogodne dla Ciebie warunki umowy.

inwestycja-w-lokal-uzytkowy

Co wziąć pod uwagę przy wyborze lokalu inwestycyjnego?

Szukając odpowiedniego obiektu komercyjnego, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. To one zadecydują o poziomie rentowności inwestycji w lokal użytkowy w Gdańsku, Gdyni lub każdym innym, większym mieście. Najistotniejsze kwestie to:

  • lokalizacja – najlepsze są: centrum miasta, rynek i jego okolice, pasaże przy ruchliwych ulicach, duże osiedla deweloperskie,
  • cechy obiektu – metraż, ilość i wielkość witryn, stan instalacji, wentylacja,
  • grupy docelowe – pod jakie rodzaje działalności najlepiej nadaje się dana nieruchomość i czy w danym miejscu będzie na nie popyt,
  • konkurencja – oczywiście im mniejsza, tym lepiej.

Każdy z wymienionych wyżej czynników wymaga gruntownej analizy, więc poświęć wystarczająco dużo czasu na przemyślenie swojej inwestycji w lokal użytkowy.

Inwestuj bezpiecznie

Wiesz już, dlaczego warto kupić komercyjną nieruchomość pod wynajem, więc teraz pozostaje Ci tylko znaleźć tę najodpowiedniejszą. Hossa jako doświadczony deweloper oferuje lokale użytkowe umiejscowione w najatrakcyjniejszych punktach w Trójmieście. Nie jesteś pewien, którą wybrać? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dokonać bezpiecznej i opłacalnej inwestycji!