Proszę obrócić urządzenie

Blog

08.07.2022

Zakup mieszkania. Czy warto się obecnie na to zdecydować?

Rosnąca inflacja i związane z nią podwyżki stóp procentowych, mniejsza dostępność kredytów hipotecznych oraz niepewna sytuacja gospodarcza sprawiły, że dużo osób z niepewnością spogląda na kwestię nieruchomości. Czy warto kupić mieszkanie właśnie teraz? A może lepiej na razie wstrzymać się z tak dużym wydatkiem? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Analizujemy rynek mieszkaniowy i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu „M”. Przeczytaj i zdobądź fachową wiedzę.

Spis treści

Własne mieszkanie – cel wielu Polek i Polaków

Chęć posiadania własnych „czterech kątów” to marzenie wielu Polek i Polaków. Cel ten może być podyktowany chęcią wyprowadzenia się od rodziców i usamodzielnienia czy powiększenia rodziny. Często zakup m.in. mieszkania w Gdańsku i Gdyni oraz innych największych miastach kraju związany jest z przeliczeniem nieopłacalności ponoszenia bardzo wysokich kosztów najmu za lokal, którego standard jest nieadekwatny do comiesięcznego czynszu. Dla innych nieruchomość jest sposobem na ulokowanie nadwyżek kapitału, chęcią zarabiania na wynajmie i powolnego budowania dochodu pasywnego.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Rok 2020 i 2021 wiązały się z dużą niepewnością spowodowaną przez pandemię koronawirusa i zamknięciem wielu biznesów. 2022 przyniósł jednak kolejne wyzwania, które poważnie zachwiały polską gospodarką.

Zanim ocenisz, czy warto kupić mieszkanie właśnie teraz, powinieneś dokładnie poznać aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Obecnie największy wpływ na niego mają:

 • rekordowa inflacja – w maju br. ma poziom 13,9%, a według przewidywań ekspertów swoje apogeum osiągnie dopiero w sierpniu. To ma bezpośredni wpływ na coraz wyższe ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz koszty pracownicze,
 • wysokie stopy procentowe – rosną one już od października 2021 roku. 8 czerwca 2022 stopa referencyjna wynosi 6,0% (przed 18.03.2020 było to 1,5%), lombardowa 6,50%, a depozytowa 5,50%. Rada Polityki Pieniężnej podniosła WIBOR. Efektem są wyższe raty zaciągniętych już kredytów hipotecznych oraz większa ostrożność banków w ocenie zdolności kredytowej aktualnych wnioskodawców,
 • wyższy popyt na nieruchomości – spowodowany on jest również falą imigracyjną związaną z wojną w Ukrainie, co powoduje przewagę popytu nad podażą. Duże zainteresowanie wynajmem i coraz wyższe ceny za mieszkania mobilizują wielu Polaków do rozważenia zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zainwestowania we własne „M”.

Zakup mieszkania w 2022 to indywidualna kwestia

Zastanawiasz się, czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku, gdy raty bankowe idą w górę, a zdolność kredytowa oceniana według nowych zasad? Nie martw się na zapas! Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji zawodowej, finansowej oraz mieszkaniowej konkretnej osoby.

Gdy kupujesz lokum dla siebie (i to Twoja pierwsza wyprowadzka na swoje), decyzja najczęściej powinna opierać się na nieco innych przesłankach niż wtedy, gdy chcesz polepszyć standard życia swojej rodziny lub traktujesz nieruchomość jako lokatę odłożonego kapitału bądź sposób na zarobek.

Doświadczeni pośrednicy twierdzą, że tak naprawdę nie ma idealnego czasu na zakup finansowany kredytem hipotecznym. Musisz ocenić, czy:

 • rata będzie korzystniejsza od najmu,
 • planujesz związać się z danym miejscem na dłużej,
 • wybrany metraż jest dopasowany do potrzeb Twojej rodziny,
 • Twoja sytuacja zawodowa i finansowa jest stabilna,
 • masz szansę na znalezienie nowego zatrudnienia w razie zwolnienia,
 • Twoje zarobki będą sukcesywnie rosnąć,
 • posiadasz wystarczający wkład własny i zdolność kredytową.
czy-warto-kupic-mieszkanie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru własnego „M”?

Pierwszym krokiem jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Weź pod uwagę, że wartość mieszkania od dewelopera będzie, z roku na rok, rosnąć. Lokal z rynku wtórnego jest tańszy, ale budownictwo z wielkiej płyty nie dorównuje nowoczesnemu. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać tzw. nowe budownictwo.

Zwróć uwagę również na:

 • lokalizację i skomunikowanie z głównymi częściami miasta,
 • infrastrukturę osiedla,
 • otoczenie (zieleń, parki),
 • metraż dopasowany do potrzeb mieszkańców,
 • rozkład pomieszczeń i usytuowanie okien względem kierunków świata.

Nowe mieszkania w Gdańsku i Gdyni

Zdecydowałeś się na zakup nieruchomości? Atrakcyjne nowe mieszkania w Gdańsku i Gdyni znajdziesz w ofercie Hossa. Wspólnie z nami dobierzesz najlepszy lokal położony w naszych nowoczesnych inwestycjach. Zależy Ci na szybkiej wyprowadzce? Polecamy wykończenia pod klucz. Zapraszamy do kontaktu z biurem sprzedaży – nasi doradcy pomogą Ci podjąć trafną decyzję i wybrać najkorzystniejszy sposób finansowania.