Proszę obrócić urządzenie

Blog

22.06.2020

Zieleń – idealne sąsiedztwo Twojego mieszkania

Zieleń w najbliższym sąsiedztwie naszego mieszkania sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi a nawet zdrowsi. Jednakże miejska przyroda ma znacznie więcej odpowiedzialnych zadań. To ona pomaga nam walczyć z nawracającymi suszami. Niebagatelną rolę odgrywają na naszych osiedlach pracowite owady.

Mała retencja

Z myślą o oszczędności wody bardzo istotne jest  uwzględnienie w projekcie nowoczesnego osiedla tzw. małej retencji.  Jej zadaniem jest gromadzenie wody opadowej, czyli popularnej „deszczówki” i rozpuszczonego śniegu czy gradu. Wspiera to ochronę zasobów wodnych, bez których otaczająca nas zieleń zamieniałaby się stopniowo w pustynię. Elementami małej retencji są m.in. ogrody deszczowe, skrzynie chłonne, zielone dachy, zbiorniki na deszczówkę czy kwietne łąki. Przykłady wykorzystywania małej retencji można oglądać m.in. na osiedlach Hossy w gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Łąka kwietna – panaceum na posuchę

Łąka kwietna rozwinięta przy terenie rekreacyjnym Zielona Dolina na osiedlu Sokółka Zielenisz w Gdyni jest suszoodporna i nie wymaga podlewania. Roślinność łąki wytwarza nawet 25-krotnie głębsze korzenie niż trawnik i poprawia zdolność wchłaniania wody w porównaniu z murawą. Chroni jednocześnie ziemię przed nagrzewaniem w upalne dni. Co ważne, to rozwiązanie nie wymaga częstego koszenia. W ciągu całego roku wystarczą jej dwie wizyty kosiarki, co ogranicza emisję spalin i hałasu. Dodatkowo, łąka kwietna jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, a także owadów.

Tereny zielone dla pszczół

Tworząc projekt terenów zieleni, trzeba maksymalnie poszerzać kalendarz kwitnienia. Warto zaznaczyć, iż kwitnące rośliny są zarówno miłe dla oczu mieszkańców jak i pożyteczne dla pszczół. Przykładowo na osiedlu Wiczlino-Ogród w Gdyni wprowadziliśmy wiele miododajnych gatunków pożytku dla pszczół w ramach różnych grup roślin, m.in. drzewa, krzewy, byliny czy pnącza. To umożliwia pszczołom zbieranie pyłku od końca marca do września.   

Zielone sąsiedztwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wzrastająca świadomość ekologiczna i szacunek dla przyrody sprawia, że wśród osób szukających nowego mieszkania coraz popularniejsze i bardziej cenione stają się osiedla położone w zielonych obszarach metropolii trójmiejskiej – blisko parków, błoni czy lasów. Przykładem są nowe mieszkania w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy zachodniej Gdyni, otulonej Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Mieszkańcy osiedli Fort Forest, Chwarzno Polanki, Sokółka Zielenisz i Wiczlino-Ogród mają niepowtarzalną przyjemność na co dzień spacerować, biegać czy jeździć na rowerze po trójmiejskich szlakach turystycznych.

Sprzedaż mieszkań Gdynia – zobacz co dla Ciebie mamy!