Proszę obrócić urządzenie

Blog

21.03.2023

Zobacz, dlaczego nie warto przekładać decyzji o zakupie mieszkania

Niepewna sytuacja zawodowa lub finansowa to najczęstsze powody, dla których wiele osób odkłada zakup mieszkania na „lepsze czasy” i woli je po prostu wynajmować. Poniżej jednak udowodnimy Ci, że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Poznaj istotne argumenty przemawiające za kupieniem własnego „M” zamiast jego wynajmowania, a także dowiedz się, dlaczego lepiej nie zwlekać z taką inwestycją. 

Spis treści

Odwieczny dylemat: kupować czy wynajmować?

Na pytanie, czy lepiej kupić mieszkanie, czy je wynajmować, zdania są podzielone. Zwolennicy pierwszego rozwiązania widzą w nim najlepszy sposób na zapewnienie sobie stabilizacji i bezpieczeństwa. Z kolei osoby preferujące wynajem podkreślają, że dzięki niemu czują się wolni, bo nie muszą martwić się np. o spłatę wysokich rat kredytowych, czy też o kosztowe remonty nieruchomości. 

Są też ludzie, którzy marzą o własnym „M”, jednak mają trudności z podjęciem decyzji o jego faktycznym zakupie. Aktualnie powstrzymuje ich przed tym choćby trudna sytuacja gospodarcza, która wydaje się nie sprzyjać takiej inwestycji – kredyty nie mają obecnie najbardziej atrakcyjnych warunków, a ich spłata jest utrudniona przez inflację i spadek realnych płac. 

Pomimo wątpliwości, warto jednak wziąć pod uwagę, że istnieją uniwersalne korzyści z posiadania własnej nieruchomości i to właśnie one powinny być motorem naszych decyzji. 

Argumenty przemawiające za zakupem własnego „M”

Poniżej poznasz trzy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że warto zdecydować się na zakup mieszkania i że nie warto zbyt długo zwlekać z taką decyzją. 

Dobry sposób na ulokowanie kapitału

Zacznijmy od tego, że zakup mieszkania jest zwyczajnie opłacalną inwestycją. Pomimo chwilowych wahań cen w długiej perspektywie czasu wartość nieruchomości się zwiększa, a nie maleje. Co więcej, zazwyczaj ich ceny rosną co najmniej proporcjonalnie do inflacji, dlatego ulokowanie w nich kapitału właśnie teraz jest lepszym rozwiązaniem, niż trzymanie go np. na nisko oprocentowanych lokatach. Poza tym nie sposób nie zauważyć dynamicznie rosnących cen na rynku pierwotnym, zwłaszcza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Trójmiasto od wielu lat zalicza się do czołówki miast, jeśli chodzi o tempo wzrostu cen mieszkań (średnio ok. 30% w porównaniu z poprzednimi latami).

Na pewno nie stracisz, jeśli kupisz nowe mieszkanie w dobrej lokalizacji np. w Trójmieście, gdzie nieruchomości wyjątkowo zyskują na wartości. Na takiej inwestycji możesz zarobić nie tylko poprzez późniejszą sprzedaż lokalu po wyższej cenie, ale także na jego wynajmowaniu. Pod wynajem polecamy Ci zwłaszcza lokale pod klucz, jakie ma w ofercie choćby nasza firma, ponieważ można je od razu udostępnić najemcom i szybko zacząć na nich zarabiać. 

Zmienna sytuacja na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości dynamicznie się zmienia, ale nie zawsze w korzystnym kierunku. Najlepiej pokazał to ostatni rok, gdy z powodu zwiększenia się puli osób zainteresowanych wynajmem tak skurczyła się liczba lokali, że znalezienie odpowiedniego lokum było bardzo problematyczne, zwłaszcza w dużych miastach. Wzrosły też czynsze najmu, dlatego wiele osób musiało nagle zmienić mieszkanie na mniejsze lub o niższym standardzie.

Takich problemów możesz uniknąć, posiadając własną nieruchomość. Nie musisz się bowiem martwić, że ktoś nagle wypowie umowę najmu lub podniesie czynsz do wysokości przekraczającej Twoje możliwości finansowe. Rozważ więc zakup mieszkania, ponieważ zapewni Ci ono bezpieczeństwo, także w trudnych czasach. 

Warto rozważyć zakup zwłaszcza teraz ze względu na malejące zasoby mieszkań gotowych. Hossa obecnie w swoim portfolio ma bogatą ofertę mieszkań z krótkim tegorocznym terminem odbioru.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że coraz mniej inwestycji mieszkaniowych jest w ogóle uruchamianych. W przyszłości może skutkować to niższą dostępnością lokali.

nowe-mieszkanie-trojmiasto

Ograniczona decyzyjność w kwestiach mieszkania

Własne lokum zapewni Ci także coś więcej: wolność i możliwość realizowania życiowych planów. Nikt nie sprzeciwi się mieszkaniu ze zwierzakiem, zarejestrowania działalności gospodarczej, czy posiadania dzieci. Takie ograniczenia niestety często narzucają właściciele wynajmowanych lokali. Jeśli więc chcesz żyć po swojemu, nie pozwól, aby Twoje plany ograniczała kwestia mieszkaniowa.

Zdecyduj się na zakup mieszkania szczególnie wtedy, gdy planujesz założyć rodzinę. Pamiętaj także, że im wcześniej to zrobisz, tym łatwiej dostaniesz kredyt hipoteczny. Młode osoby mogą bowiem liczyć na długi okres spłaty zobowiązania, który przekłada się na niższe raty, a więc także mniejsze wymagania w zakresie zdolności kredytowej. 

Postaw na zakup mieszkania z rynku pierwotnego!

Na pytanie, czy i kiedy warto kupić mieszkanie, musisz odpowiedzieć sobie sam, jednak weź pod uwagę nasze argumenty przemawiające za jego nabyciem. Jeśli zdecydujesz na taką inwestycję, postaw na zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Gdyni lub w Gdańsku, bo na nim na pewno nie stracisz. W Hossa mamy atrakcyjne lokale w tych miastach, dlatego skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci w wyborze tego najlepszego.